Koronawirus w Nowym Jorku

TX DSHS
Reklama - Advertisement

Aktualizacja 3/3/2020: drugi pacjent z potwierdzoną obecnością koronawirusa mieszka w New Rochelle a pracuje na Manhattanie. Profilaktycznie zamknięto szkołę na Bronxie, do której uczęszcza dziecko zarażonego mężczyzny. Mężczyzna miał już wcześniej problemy z układem oddechowym, przebywa obecnie w ciężkim stanie w szpitalu na Manhattanie.

Pracownicy MTA czyszczą metro, autobusy i stacje aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa w mieście – całkowita dezynfekcja całej floty ma się odbywać co 72 godziny. 

W weekend, władze miasta i stanu Nowy Jork, potwierdziły, że na Manhattanie przebywa pierwsza osoba, u której wykryto koronawirusa. 39-letnia kobieta, która jest pracownikiem medycznym, we wtorek wróciła z Iranu. Jest ona poddana kwarantannie w swoim domu, odizolowany został również jej mąż. Władze potwierdziły, że kobieta od momentu przybycia do USA, nie jeździła komunikacją publiczną.

Zarówno gubernator Andrew Cuomo, jak i burmistrz Bill de Blasio mówią, że ryzyko dla nowojorczyków pozostaje niskie, jednak wśród mieszkańców widoczne są objawy zaniepokojenia. Trudno kupić maski ochronne czy nawet środki odkażające.

W stanie Nowy Jork, na obecność wirusa monitorowanych jest kilkaset osób. Od soboty, władze federalne wyraziły zgodę na to, aby testy na obecność koronawirusa przeprowadzane były w stanie Nowy Jork, a to usprawnić ma proces wykrywania choroby – wyniki znane będą już w kilka godzin, zamiast jak do tej pory, po kilku dniach.

W sobotę, wiceprezydent Mike Pence, który mianowany został przez Prezydenta Donalda Trumpa aby sprawować kontrolę nad grupą zajmującą się koronawirusem, ogłosił, że USA wprowadzają zakaz przyjazdu do USA osób nie będących obywatelami amerykańskimi z Iranu, a także, że obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia przed podróżą Amerykanów w regiony Włoch i Korei Południowej dotknięte wirusem.

W ciągu weekendu, potwierdzono pierwszy przypadek śmietelny koronawirusa w stanie Waszyngton, a liczba zgonów w tym stanie rośnie.

Eksperci i lekarze ostrzegają, że objawy zarażenia koronawirusem różnią się nieco od objawów grypy: zamiast zmęczenia i bólu mięśni, najpierw odczuwać można wysoką gorączkę (104-105 stopni F), a kolejno kaszel i problemy z oddychaniem. Najlepszym sposobem aby ustrzec się przed koronawirusem jest dokładne i częste mycie rąk, przecieranie powierzchni i unikanie przebywania w zatłoczonych miejscach gdzie są osoby chore, lub jeżeli sami czujemy się chorzy.

Największą obawą związaną z koronawirusem jest nieznane jego pochodzenie oraz brak leku. Władze w USA są szczególnie zaniepokojone po tym, jak wirusa wykryto u osób, które nie odbyły zagranicznej podróży, ani też nie miały kontaktu z inną chorą osobą.

Wideo edukacyjne przygotowała Światowa Organizacja Zdrowia:

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here