Krzysztof Zanussi w Linden – o świętym Janie Pawle II, dla świata

Reklama - Advertisement

Fundacja św. Jana Pawła II w Linden, NJ działa prężnie od czterech lat – pod przewodnictwem księdza proboszcza Mirosława Króla, fundacja wspiera wiele ważnych inicjatyw w Polsce, ale przede wszystkim, uboga religijnie i kulturalnie sympatyków fundacji mieszkających w USA. 

Tegorocznym gościem specjalnym fundacji był reżyser Krzysztof Zanussi – znany z wielu produkcji, Zanussi tym razem skupił się na twórczości związanej ze świętym Janem Pawłem II, którego poznał jeszcze zanim wybrany został na papieża. To właśnie Zanussi, stworzył pierwszy film o Karolu Wojtyle, “Z dalekiego kraju.” 

W ramach wizyty Krzysztofa Zanussiego w USA, miejsce miały projekcje jego filmów oraz spotkania z Polonią. Rodacy w Nowym Jorku zobaczyć mogli najnowszy film Zanussiego, “Obce Ciało”, natomiast Polonia z okolic New Jersey, obejrzała film “Życie za życie. Maksymilian Kolbe.” Przy okazji spotkań, reżyser opowiadał o tym jak powstawały jego filmy, opowiadał o kinie w Polsce, o tym jak tworzyło się w czasach komunizmu. Szczególnie istotnym dla zgromadzonych tematem, był jednak temat św. Jana Pawła II – jak powstawał film o papieżu, jak zareagował na film o sobie Karol Wojtyła? 

Pan reżyser nie ograniczał swojej dyskusji ze zgromadzonymi tylko do tematów filmu i wiary. Mowa była również o nauce, polityce, podróżach – uczestnicy spotkania opuścili je nie tylko uduchowieni, ale przede wszystkim, ubogaceni o wiedzę. 

Zapraszamy!

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here