Kuchnia polska jakiej nie znacie! Szef Kuchni Maciej Nowicki w NYC

Reklama - Advertisement

20 czerwca w Konsulacie Generalnym RP w Nowym Jorku odbyło się spotkanie z Maciejem Nowickim, szefem kuchni kierującym zespołem edukacyjno-badawczym w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, gdzie współtworzy on program poświęcony kuchni polskiej.

Spotkanie rozpoczęła prelekcja Macieja Nowickiego na temat polskich tradycji kulinarnych sięgających XVI-wiecznych dworów królewskich, a po niej można było zakosztować tradycyjnych polskich potraw z XVII wieku np. cholodec, czyli chłodnik, kaczka marynowana w czerwonym winie i bazylii, na puddingu ze szpinaku i pasternaku domowym czy kaltesztal, czyli deser polski z chałki, miodu i piwa z rabarbarem.

Maciej Nowicki zdobywał doświadczenie zawodowe w Wielkiej Brytanii i Francji, jego głównym zamiłowaniem są polskie przepisy z XVII i XVIII wieku. Jest współlaureatem prestiżowej nagrody Europa Nostra Award (Juror nostra ełord) 2019 i Wybitny Polski Szef Kuchni według Gault & Milleau 2018. (Galt end Millou)

Wicekonsul RP w Nowym Jorku Stanisław Starnawski podkreślił, że polska kuchnia jest już w USA znana i celem niniejszego spotkania było poszerzenie jej repertuaru, a na spotkanie w konsulacie zaproszone były nie tylko media polskie, ale i amerykańskie.

Kuchnia polska jest bardzo bogata i ma do zaoferowania znacznie więcej niż pierogi, bigos czy gołąbki – powiedział w wywiadzie dla Radia RAMPA Maciej Nowicki.

Maja Steczkowska – pełniąca obowiązki Dyrektora w Instytucie Kultury Polskiej w Nowym Jorku zwróciła uwagę na ryby w polskiej kuchni.

Anna Chórnik – prowadząca blog kulinarny przypomniała o zupie szczawiowej i wiśniowej na letnie, upalne miesiące.

Zapraszamy do wysłuchania szerszej relacji:

 

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here