“Mamy za co dziękować” – pielgrzymi wyruszyli do Amerykańskiej Częstochowy

Reklama - Advertisement

Prawie 1000 pielgrzymów wyruszyło w czwartek rano z Parafii św. Piotra i Pawła w Great Meadows, NJ, w kierunku Amerykańskiej Częstochowy. Do przebycia mają 57.5 mili, a na miejsce dotrą w niedzielę, 14 sierpnia.

Piesza pielgrzymka organizowana jest już po raz 29. W każdym dniu przybywa pielgrzymów, a w niedzielę do Doylestown w Pennsylwani, gdzie mieści się Duchowa Stolica Polonii, przybywa już 2-3 tysięcy osób. Pielgrzymi przybywają m.in. z New Jersey, Nowego Jorku, Pennsylwani, Connecticut. Najmłodsi mają kilka miesięcy, najstarsi pamiętają nawet pierwszą pielgrzymkę w USA.

Pielgrzymów prowadzi proboszcz parafii w Great Meadows, ksiądz Grzegorz Podsiadło, a poszczególne grupy m.in. ojciec paulin Rafał Walczyk – przeor Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w Doylestown, ojciec paulin Tadeusz Lizińczyk – proboszcz parafii św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie. Wśród uczestników nie brakuje gości, przybył ksiądz biskup z Florydy, oraz polski bokser, Tomasz Adamek. Porządku pilnują wolontariusze – przede wszystkim młodzież, wychowana w duchu pielgrzymkowym.

Podczas przemarszu pielgrzymi modlą się, a każdy z nich ofiaruje Matce Bożej swoje intencje. Jak powiedziało nam wielu pielgrzymów, “mamy za co dziękować.” Wierni modlą się, śpiewają, mają okazję do spowiedzi i refleksji. Jak zapewniają, nie brakuje żartów, a dobry humor dopisuje im na całej trasie.

Jak czytamy na stronie pielgrzymki, “pomysłodawczynią tej formy była Emilia Gołaszewska, kształcąca się w tym czasie w nowojorskiej Juiliard School. Przed skromnym komitetem organizacyjnym składającym się z czterech osób: księdza Ignacego Kuziemskiego, siostry Teresy Gradowskiej, siostry Karoliny Mackiewicz, pani Emilii Gołaszewskiej pojawiło się mnóstwo formalności do załatwienia w urzędach, na policji, wytyczenie trasy pielgrzymki, uzyskanie zgody prywatnych właścicieli posesji na noclegi itp.” Pierwszą pieszą pielgrzymkę, która wyruszyła 12 sierpnia 1988 roku,  ukończyło 33 osoby.

Zdjęcia: http://radiorampa.com/ruszyla-29-piesza-pielgrzymka-do-amerykanskiej-czestochowy-zobacz-zdjecia/

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here