Marsz w Polsce to nasza duma, a nie powód do wstydu

Źródło: Twitter
Advertisement

Marsz Niepodległości, który odbył się w poprzednią sobotę w Warszawie, nie jest powodem do wstydu, nie jest dowodem rasizmu w Polsce i nie jest przejawem ksenofobii – wynika z najnowszego oświadczenia Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w USA.

Niestety, histerię wokół polskich obchodów 11 listopada rozpętała część amerykańskich mediów – może nieprzypadkiem większość z tych, które pozostają nieprzychylne prezydentowi Donaldowi Trumpowi.

Polskie przedstawicielstwo dyplomatyczne w Stanach wyraziło stanowczy sprzeciw wobec opisywania rasistowskich postaw niektórych uczestników Marszu (jako typowych dla wszystkich uczestników obchodów 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości).

Co stwierdzili przedstawiciele polskiej ambasady? Wyrazili stanowczy sprzeciw m.in. wobec artykułu “The Wall Street Journal” o przemarszu “60 tysięcy nacjonalistów”. Wystarczy przecież obejrzeć nagrania na YouTube lub Facebook’u, by się przekonać, że w święcie brało udział mnóstwo rodzin z dziećmi, osób starszych i pochodzących z różnych grup społecznych – także nie będących z pochodzenia Polakami… Pełną treść oświadczenia przeczytać możecie tutaj: czytaj pełny tekst.

Jak podkreślają dyplomaci, Marsz Niepodległości nie był jedynym zgromadzeniem 11 listopada. W całej Polsce odbyło się blisko 300 różnych manifestacji, podczas których nie można było dostrzec absolutnie żadnych przejawów rasizmu czy antysemityzmu.

Treść wystąpienia dotarła m.in. do wspomnianej redakcji “The Wall Street Journal” i po interwencji artykuł publikowany na stronie tego medium został zaktualizowany oraz dodano do niego sprostowanie.

List wysłany został również do redakcji CNN, która również dokonała korekt w artykule na ten temat.

 

T.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here