McGuinness Blvd na Greenpoincie pozbawiony zostanie jednego pasa ruchu

Reklama - Advertisement

Z planu Departamentu Budownictwa Miasta Nowy Jork, przedstawionego na spotkaniu Brooklyn Community Board 1, we czwartek wieczorem, wynika, że jeszcze w tym roku, może dojść do kolejnych zmian przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie. 

W prezentacji przedstawionej członkom zebrania, DOT zaprezentowało nowy plan na “przeprojektowanie” ruchliwej ulicy, która w tej chwili składa się z trzech pasów w każdym kierunku – jeden z tych pasów stanowi linia parkingowa, a dwa pasy – w każdym kierunku – dostępne są dla ruchu pojazdów. 

Zgodnie z nowym planem DOT, McGuinness Blvd. ma zostać zmodernizowany tak, aby miał tylko jedną linię dla jadących pojazdów. Druga linia pozostać ma parkingiem/wyspą dla pieszych, a trzecia linia służyć ma jako ścieżka rowerowa. 

Link do prezentacji po polsku: https://www.nyc.gov/html/dot/downloads/pdf/mcguinness-blvd-meeker-ave-ash-st-may2023-pl.pdf

DOT

Choć ta zmiana wywołuje najwięcej kontrowersji wśród mieszkańców, projekt zakłada równocześnie, m.in. zachowanie dostępu ciężarówek do North Brooklyn Industrial Business Zone; wprowadzenie osiedlowych stref załadunkowych, dla samochodów dostawczych na każdym bloku; a także, usunięcie średnio dwóch miejsc parkingowych przy każdym bloku, aby “polepszyć widoczność i zachować odległość dla skręcających pojazdów.”

Jak powiedzieli na zebraniu przedstawiciele DOT, agencja opiera swoje plany na raportach, które ukazują, że w ciągu ostatnich 10 lat, przy McGuinness Blvd. zginęły 3 osoby, a w latach 2015-2019, miejsce miało tam 229 wypadków, w wyniku których, ludzie odnieśli obrażenia. 

DOT

Przedstawiciele DOT opowiedzieli o zmianach jakie zaszły już przy McGuinness w ostatnich miesiącach, a także zaznaczyli, że część projektu zależna od DOT i realizowana z funduszy tej agencji, ma rozpocząć się jeszcze w tym roku. Podkreślili, że w planie jest również, realizacja drugiej części projektu z dofinansowania federalnego i ta może zostać podjęta w najbliższych latach. W 2021 roku administracja burmistrza Billa de Blasio, zatwierdziła plan “przeprojektowania” McGuinness Blvd. i zabezpieczyła na ten cel, łącznie, 39 milionów dolarów.

Podczas zebrania swoją aprobatę co do realizacji projektu wyrazili lokalni politycy miastowi i stanowi. Radny Lincoln Restler, podziękował za plan, który jak powiedział, ma na celu przede wszystkim poprawę bezpieczeństwa. Podkreślił jednak, że chciałby widzieć plan na to jak przekierować poza McGuinness Blvd. ruch pojazdów, których miejscem docelowym nie jest Greenpoint. Jak powiedział Restler, i co potwierdzają badania DOT, około 30% ruchu pojazdów przez McGuinness Blvd. dokonują pojazdy przejeżdżające przez Greenpoint docelowo do np. Queensborough Bridge czy Midtown Tunnel. Biuro radnego Restlera – w korespondencji z Radio RAMPA już w piątek rano – potwierdziło, że DOT zapewniło radnego o tym, że monitorować będzie skutki wprowadzonego planu i jeżeli zajdzie taka potrzeba, będzie wprowadzać modyfikacje już po jego realizacji.

Projekt wspiera też radna stanowa Emily Gallagher, która powiedziała, że już od wielu lat zabiega o uczynienie McGuinness Blvd. bezpieczniejszym miejscem.

W czwartkowym spotkaniu Community Board 1 – które wciąż organizowane jest w formie internetowej za pośrednictwem aplikacji Webex – do zabrania głosu zapisało się ponad 100 osób. Przedstawiali oni swój punkt widzenia w sprawie i zadawali pytania przedstawicielom DOT.

Tak jak wielu jest zwolenników nowego planu, tak też, mnóstwo jest jego przeciwników. Przeciwnicy uważają, że po usunięciu jednej linii ruchu, korki przy McGuinness, a tym samym również, w pobocznych ulicach, będą jeszcze większe. Inni martwią się o utrudnienia w ruchu i problemy z parkowaniem. 

Przedstawiciele DOT zaznaczyli, że będą śledzić reakcje mieszkańców i właścicieli biznesów na wszelkie wprowadzone zmiany, tak aby móc dokonać modyfikacji, jeżeli będzie taka potrzeba. 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here