Michael Ollis 5K Run na Staten Island – Polonia pamięta o amerykańskim bohaterze

Advertisement - Reklama

12 czerwca 2022 roku na Staten Island odbyła się 5. edycja biegu upamiętniająca sierżanta sztabowego Michaela Ollis, który mając 24 lata oddał swoje życie w Afganistanie ratując polskiego oficera Karola Cierpicę. 

Bieg zorganizowała Fundacja “SSG Michael Ollis Freedom Fundation”, założona przez rodziców Michaela. Ludzie pamiętają i przychodzą co roku na ten bieg – mówili z przejęciem Robert i Linda Ollis – rodzice zmarłego żołnierza.

W biegu SSG Michael Ollis 5K wzięło udział około 500 biegaczy. Wśród nich byli również biegacze z polskim godłem na koszulce, w ten sposób oddając hołd zmarłemu sierżantowi.

Michael Ollis, syn Lindy i Roberta Ollis pochodził ze Staten Island. W wieku 17 lat zaciągnął się do wojska. W dniu 28 sierpnia 2013 roku ciężarówka wypełniona materiałami wybuchowymi staranowała ogrodzenie bazy wojskowej w Ghazni. Przez wyłom weszło dziesięciu uzbrojonych rebeliantów. Wywiązała się zacięta walka, podczas której jeden z napastników ranił porucznika Karola Cierpicę. Michael Ollis zginął na miejscu, osłaniając własną piersią rannego polskiego oficera. Michael Ollis jest pochowany na Cmentarzu Zmartwychwstania w Pleasant Plains na Staten Island. Za uratowanie polskiego oficera został odznaczony pośmiertnie przez polskie władze Gwiazdą Afganistanu oraz Złotym Medalem Wojska Polskiego.

Posłuchajcie relacji:

 

 

 


Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here