MR: organizując EXPO Polska chce wrócić do korzeni i historii Wystaw Światowych

Materiały promocyjne/Expo2022, LODZ / http://expo2022.uml.lodz.pl/index.html#spot
Reklama - Advertisement

MR informuje:

Podczas Zgromadzenia Ogólnego Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) wicepremier Piotr Gliński wraz z wiceprezydentem Łodzi Wojciechem Rosickim i wiceministrem rozwoju Tadeuszem Kościńskim, oficjalnie zaprezentowali kandydaturę Polski i Łodzi do organizacji EXPO International 2022.

Polska pierwsza zgłosiła swoją kandydaturę na poprzednim posiedzeniu BIE, 15 czerwca 2016 r., w formie listu notyfikacyjnego rządu. Od tego momentu otworzyło się 6-cio miesięczne okienko na zgłoszenia innych kandydatur, które zamknie się 15 grudnia br.

Głosowanie nad przyznaniem praw do EXPO 2022 nastąpi na przełomie listopada i grudnia 2017 r.

CITY: REINVENTED

Hasłem przewodnim EXPO 2022 w Łodzi jest City:Reinvented, czyli miasto „stworzone na nowo” – z myślą o jego mieszkańcach oraz z zachowaniem dziedzictwa i dorobku kulturowego i historycznego. Problemy miast postindustrialnych i inne trudności urbanistyczne są obecne w każdym państwie świata.

Według szacunków OECD w 2050 r. liczba ludności zamieszkująca miasta przekroczy 2/3 populacji w skali globalnej. Znaczenie zagadnień miejskich będzie rosło i budziło coraz większe zainteresowanie różnorodnych grup społecznych.

Według UN-Habitat już teraz ok. 20 proc. obszarów miejskich wymaga rewitalizacji, w różnorodnych aspektach. Wyzwania stojące przed miastami są tak znaczące, że wymagają często podejmowania działań, które „ukształtują je od nowa”.

EXPO 2022 W CENTRUM MIASTA

Polska chce wrócić do korzeni i historii Wystaw Światowych organizując EXPO, które po zakończeniu wystawy, stanie się częścią miasta. Teren obejmuje powierzchnię 25 ha.

Istniejące w tym obszarze zabytkowe budynki zostaną wykorzystane i staną się kolejnymi wizytówkami rewitalizacji. EXPO pozwoli „ożywić” centrum miasta, a odwiedzający wystawę zobaczą przemianę realizowaną na „otwartym organizmie”.

Będzie ono stanowić zwieńczenie i ukoronowanie procesu rewitalizacji Łodzi i stworzy przestrzeń wymiany doświadczeń rewitalizacyjnych dla państw i miast z całego świata.

KORZYŚCI Z ORGANIZACJI EXPO

– wzmocnienie pozycji Polski jako lidera Europy Środkowo-Wschodniej (wystawa EXPO nie została nigdy zorganizowana w tym regionie);

– promocja Polski, województwa łódzkiego i Łodzi;

– przyspieszenie rozwoju gospodarczego;

– zwiększenie obecności polskich firm i marek na zagranicznych rynkach, nawiązywanie relacji biznesowych oraz przyciągania nowych inwestorów;

– utworzenie nowych miejsc pracy.

Więcej informacji o EXPO 2022 znajduje się na stronie http://expo2022.uml.lodz.pl/index.html

Źródło: Kurier PAP – www.kurier.pap.pl

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here