Mróz, śnieżyca, miliony ludzi bez prądu – groźna zima w USA

Reklama - Advertisement

Od środkowej do północno-wschodniej części USA, mieszkańcy kraju zmagają się z wyjątkowo dotkliwą zimą – rekordowo niskie temperatury i duża akumulacja śniegu, powodują utrudnienia w funkcjonowaniu.

Regina Wypych, Polka mieszkająca w Texasie, udostępniła zdjęcia wykonane w tym tygodniu w miejscu swojego zamieszkania – na północy stanu, w hrabstwie Collin. Polka powiedziała, że temperatury w ciągu ostatnich dni wahały się między -15 a -20 stopni Celcjusza – odczuwalna temperatura była jeszcze niższa. W słonecznym i ciepłym zwykle Texasie, takie załamanie pogody spowodowało paraliż życia codziennego. W środę rano, ponad 3 miliony mieszkańcow stanu wciąż było bez prądu. Jak opisuje Regina, prąd jest włączany na określony czas, po czym jest ponownie wyłączany – to kontrolowanie dostaw prądu, spowodowane jest tym, że doszło do zakłóceń pracy elektrowni i przeciążenia sieci. W sklepach wykupione zostały podstawowe produkty, jak na przykład mleko. Wielu mieszkańców Texasu, nieprzyzwyczajonych do zimy, nie miało nawet ubrań odpowiednich na tak niską temperaturę. W środkowej części Texasu, w środę, władze wystosowały również ostrzeżenia dotyczące wody pitnej – problemy z elektrycznością mają stacje uzdatniania wody, stąd zalecenia aby wodę gotować. 

Jak informują amerykańscy synoptycy, zimowa aura dotyczy większości środkowej i wschodniej części USA – od Zatoki Meksykańskiej po Nową Anglię. Śnieg, mróz, lodowaty deszcz, a nawet tornada – to zjawiska, które zanotowano w ostatnich dniach. Szacuje się, że te intensywne zjawiska pogodowe dotknęły w sumie około 150 milionów Amerykanów. W Oklahomie, w tym tygodniu, temperatura spadła do -35 stopni Celcjusza. Nasi rodacy z Chicago mówią, że w niektórych miejscach spadło od 15-20 cali śniegu.

Na południu USA, na drogach doszło już do setek wypadków drogowych – najbardziej poważny miał miejsce w Forth Worth w Texasie, gdzie doszło do karambolu z udziałem ponad 100 samochodów. Zginęło 6 osób.

Wśród innych ofiar śmiertelnych ataku zimy, są między innymi 10-letni chłopiec, pod którym załamał się lód na jeziorze w Tennessee, oraz matka z córką, które zaczadziły się tlenkiem węgla z pozostawionego w garażu uruchomionego samochodu, gdy w ich domu w Houston zabrakło elektryczności. By uciec przed zimnem, wielu mieszkańców Texasu chroniło się w samochodach albo schroniskach. 

Ta zima jest dotkliwa również dla mieszkańców Europy – opady śniegu zanotowano w Grecji i Turcji! M.in. również w Polsce, tej zimy, mieszkańcy borykają się z wyjątkowo niskimi temperaturami. Kolejne opady śniegu w Nowym Jorku zapowiadane są na czwartek – od czwartku rano śnieg padać ma przez 36 godzin. Synoptycy przewidują, że spadnie pół stopy śniegu.

(IAR/RadioRAMPA)

Zdjęcia dzięki uprzejmości Reginy Wypych:

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here