Wiadomości Dnia 2-17-21

Reklama - Advertisement

SPONSOREM WIADOMOŚCI DNIA JEST firma Allstate – kupując razem ubezpieczenie na dom i samochód, możesz zaoszczędzić nawet do 25%! Zadzwoń w języku polskim: 718 389 5533. www.MullenAgency.com

POLONIA – Polka mieszkająca w Texasie – Regina Wypych – podzieliła się z Radio RAMPA swoimi zdjęciami obrazującymi zimę, która spraliżowała stan, w którym mieszka – sprawdźcie stronę Radio RAMPA.

NOWY JORK – kolejna burza śnieżna nadciąga nad metropolię nowojorską. Opady mają zacząć się w czwartek rano, a zimowa pogoda może utrzymywać się przez 36 godzin./ Miasto Nowy Jork opublikowało mapę, na której sprawdzić można, liczbę osób zaszczepionych na koronawirusa w danej dzielnicy. Biorąc pod uwage procent osób zaszczepionych na łączną liczbę mieszkańców danej dzielnicy, najwięcej zaszczepionych jest w dzielnicy City Island na Bronxie, a najmniej, w East New York/Cypress Hills, Brownsville/OceanHills i Corona. Pełna mapa na stronie Radio RAMPA.

USA –  Prezydent Joe Biden powiedział, że przeciwny jest udzieleniu “dyspenzy” na spłate pożyczek studenckich w wysokości $50,000 od osoby. Za takim rozwiązaniem jest wielu Demokratów. Jak powiedziała rzeczniczka prasowa Białego Domu, Prezydent Biden, skłonny jest podpisać ustawę przyznającą $10,000 dyspenzy, z powodu pandemii koronawirusa, ale musi ona zostać wprowadzona działaniem ustawodawczym. / Groźna zima paraliżuje USA od Zatoki Meksykańskiej do Nowej Anglii. W Oklahomie zanotowano -35 stopni Celcjusza, w Chicago spadło 15 cali śniegu. Zimowa aura dotyka około 150 milionów Amerykanów. (IAR)

ŚWIAT – Książę Filip w szpitalu. Dwór poinformował, że małżonek królowej Elżbiety II od paru dni nie czuł się najlepiej. Krótkie oświadczenie ujawnia, że książę Edynburga został przyjęty na oddział. / Ministrowie obrony krajów NATO przyjmą plan reform Sojuszu do 2030 roku. Według przedstawionego projektu reform, kraje członkowskie miałyby płacić większe niż dotąd składki na najważniejsze zadania. Chodzi o ochronę wschodniej flanki NATO, misję Air Policing w krajach bałtyckich i wspólne ćwiczenia. Pomysł reform przewiduje też ścisłą współpracę technologiczną, ustalenie standardów sprzętu oraz informowanie się o słabych punktach, nie tylko wojskowych, ale także gospodarczych. Szef NATO Jens Stoltenberg zapowiada także działania na rzecz walki z globalnym ociepleniem. / W związku z pandemią uroczystości Wielkiego Tygodnia mają się odbywać tak samo, jak w ubiegłym roku. Watykańska Kongregacja do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów opublikowała wytyczne. (IAR)

POLSKA – Polskie zbiory wzbogacił wyjątkowy eksponat. Premier Węgier ofiarował Polsce zbroję Zygmunta II Augusta. Uroczystość na Wawelu zakończyła szczyt szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Eksponat do tej pory był przechowywany w zbiorach Muzeum Narodowego w Budapeszcie. Teraz dzięki darowiźnie Węgier będzie pokazywany na Wawelu. W uroczystości wzięli udział premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński. Spotkanie premierów Krajów Grupy Wyszehradzkiej odbyło sie również w Krakowie. Rozmowy szefów rządów Polski, Węgier, Czech i Słowacji zdominowała walka z pandemią Covid-19 oraz program szczepień. W spotkaniu z okazji 30lecia istnienia formatu V4 wziął również udział przewodniczący rady europejskiej Charles Michael. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here