Parlament Europejski wręczył w środę Ukraińcom nagrodę Sacharowa za wolność myśli. Wyróżnienie to otrzymują osoby, organizacje i grupy społeczne, które walczą o demokrację i prawa człowieka. Europarlament zdecydował, że w tym roku nagrodę otrzyma „odważny naród ukraiński, reprezentowany przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, demokratycznie wybranych liderów oraz społeczeństwo obywatelskie”.
Ukraiński prezydent połączył się z europarlamentem zdalnie. Podkreślił, że Ukraina walczy o wolność całej Europy:

“Każda próba pozbawienia Europy Ukrainy i wolności to przestępstwo. To zawsze będzie przestępstwo. Takie przestępstwo popełniane jest w tej wojnie przez Rosję na Ukrainie. Również w przeszłości tak było, wtedy, gdy Ukrainę próbowano podbić i pozbawić ją swobody i wolności. Ale my zwyciężymy, Ukraińcy i wszyscy Europejczycy”.

Wołodymyr Zełenski przypomniał o ukraińskich miastach, które zostały zrównane z ziemią, tak jak Izjum i Mariupol. Jego zdaniem, dopiero po wyzwoleniu wszystkie obszarów Ukrainy będzie jasne, jak wielu żołnierzy i cywilów zginęło.
Ukraiński prezydent dodał, że już teraz międzynarodowe trybunały muszą prowadzić postępowania w sprawie rosyjskich zbrodni:

“To nasza odpowiedzialność historyczna. Zło zawsze wracało, jeśli nie zostało usunięte. Jutro Parlament Europejski będzie mówił o przestępstwie Hołodomoru i uznaniu go za ludobójstwo. Mam nadzieje, że ta rezolucja zostanie przyjęta większością głosów, by przywrócić sprawiedliwość. Europa powinna wysłać jasny sygnał, by nie dochodziło już takich tragedii na naszym kontynencie”.

W Strasburgu nagrodę w imieniu narodu ukraińskiego odebrali przedstawiciele ukraińskich służb i społeczeństwa obywatelskiego, w tym Julia Pajewska, założycielka jednostki ewakuacji medycznej „Anioły Tairy”; Oleksandra Matwijczuk, działaczka na rzecz praw człowieka oraz Iwan Fiodorow, burmistrz miasta Melitopol.
Szefowa europarlamentu Roberta Metsola wręczając im nagrodę mówiła o „inspirującym” oporze Ukraińców w ostatnich miesiącach:

“Zwykli obywatele dokonywali największego poświęcenia, by opóźnić kolumnę czołgów. Starsze osoby przeciwstawiały się rosyjskim żołnierzom, mając jako broń tylko swój honor. Odważne kobiety, zmuszone by rodzić w stacjach metra. Dla tych osób sygnał z Unii Europejskiej był jasny – stoimy z Ukrainą, nie będziemy odwracali wzroku”.

Nagroda imienia Sacharowa za wolność myśli przyznawana jest od lat 80-tych osobom i organizacjom broniącym praw człowieka. Nagroda nosi imię sowieckiego fizyka i dysydenta politycznego Andrieja Sacharowa. W ubiegłym roku nagroda trafiła do lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego za walkę z korupcją i łamaniem praw człowieka przez Kreml.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Parlament Europejski/Twitter

 

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here