Advertisement

Liczebność wojsk amerykańskich w Europie pozostanie w przewidywalnej przyszłości na poziomie 100 tysięcy – poinformował rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu John Kirby odpowiadając na pytanie Polskiego Radia. Kirby poinformował też, że Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

Podczas wirtualnego briefingu w Białym Domu korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski zapytał Johna Kirby’ego o potencjalne zwiększenie obecności wojsk USA w Polsce. – Nie mamy do ogłoszenia żadnych planów zmiany rozmieszczenia naszych sił w Polsce – odpowiedział przedstawiciel Białego Domu.

Kirby dodał, że Polska jest wspaniałym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych i że – jeśli zajdzie potrzeba zwiększenia amerykańskich sił – to obie strony podejmą w tej sprawie wspólne uzgodnienia.

“Dodatkowe 20 tysięcy żołnierzy, które wysłaliśmy do Europy w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę, pozostanie tam na zasadzie rotacji, a łączna liczebność sił USA zostanie utrzymana na poziomie 100 tysięcy w przewidywanej przyszłości” – dodał.

John Kirby powiedział, że amerykański rząd pracuje nad kolejnym pakietem wsparcia militarnego dla Ukrainy, ale nie chciał mówić o jego zawartości. Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego powiedział jedynie, że dla Waszyngtonu priorytetem są zdolności obrony powietrznej.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here