Nowe próby wyłudzania informacji związane z wybuchem pandemii koronavirusa

Nowe próby wyłudzania informacji związane z wybuchem pandemii koronavirusa
Reklama:

Komunikat od Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej:

Pragniemy zwrócić uwagę na nowe próby wyłudzania informacji związane z wybuchem pandemii koronavirusa, wykorzystujące obawy społeczeństwa w obliczu zaistniałej sytuacji. Oszuści zakładają strony internetowe przeznaczone do sprzedaży fałszywych produktów i używają fałszywych e-maili, SMS-ów oraz wiadomości w mediach społecznościowych mających na celu wyłudzenie pieniędzy oraz danych osobowych. Wiadomości mailowe zawierające zainfekowany załącznik lub link do strony instalującej złośliwe oprogramowanie są przygotowane tak, aby wyglądały na pochodzące z Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób (CDC) lub Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). WHO już opublikowała na swojej stronie artykuł ostrzegający użytkowników przed takimi oszustwami.

Oszuści wykorzystali również stronę Uniwersytetu Johns Hopkins zawierającą interaktywną mapę, która śledzi statystyki zarażeń koronawirusem w poszczególnych regionach. Firmy zajmujące się bezpieczeństwem w sieci internetowej zidentyfikowały kilka fałszywych interaktywnych map koronawirusa, które infekują urządzenia użytkowników złośliwym oprogramowaniem wykradającym dane logowania. Oszuści rozpowszechniają linki do tych złośliwych stron internetowych za pośrednictwem mediów społecznościowych i przesyłanych wiadomości.

Pojawiły się również doniesienia o innych próbach wyłudzania danych osobowych, powiązanych z pandemią koronawirusa oraz mających na celu rozprzestrzenianie złośliwego oprogramowania, w tym:

  • E-maile phishingowe, rzekomo zawierające porady dotyczące ochrony przed wirusem. Wiadomości te mają pochodzić np. od ekspertów medycznych z okolic Wuhan w Chinach, gdzie rozpoczęła się pandemia koronawirusa.
  • E-maile phishingowe, rzekomo pochodzące od pracodawców lub Działów Kadr, informujące o zasadach organizacji pracy w obliczu pandemii koronawirusa.

Poniższe wskazówki pomogą Ci uniknąć padnięcia ofiarą oszustwa:

  • Nie klikaj na linki pochodzące z nieznanych Ci źródeł. Taki link może załadować wirusa na twój komputer lub urządzenie przenośne. Upewnij się, że zainstalowane na twoim komputerze oprogramowanie antywirusowe jest aktualne.
  • Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku wiadomości, które rzekomo pochodzą z CDC lub od ekspertów twierdzących, że mają informacje dotyczące wirusa. Aby uzyskać najbardziej aktualne informacje na temat koronawirusa, odwiedź strony internetowe CDC i WHO.
  • Unikaj ofert internetowych dotyczących szczepień przeciwko koronawirusowi. Jeśli zobaczysz ogłoszenia reklamujące zapobieganie, leczenie lub lekarstwa przeciwko koronawirusowi, zastanów się czy, jeśli w kwestii koronawirusa nastąpił jakiś przełom medyczny, dowiedziałbyś się o nim po raz pierwszy za pośrednictwem reklamy lub oferty sprzedaży?
  • Dokładnie sprawdzaj prośby o darowizny, otrzymane zarówno od organizacji charytatywnych, jak i za pośrednictwem stron finansowania społecznościowego. Nie ufaj osobom ponaglającym cię do przekazania darowizny. Nie przekazuj darowizny osobom, które domagają się jej w gotówce, kartach podarunkowych lub przelewem pieniężnym.
  • Bądź ostrożny z “okazjami inwestycyjnymi”. Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) przestrzega przed promocjami internetowymi, w tym w mediach społecznościowych, twierdzącymi, że produkty lub usługi spółek giełdowych mają zapobiegać, wykrywać lub leczyć koronawirusa oraz że wartość akcji tych firm znacznie wzrośnie w najbliższej przyszłości.

Jeżeli otrzymasz podobne oferty, zgłoś je do Federalnej Komisji Handlu na stronie ftc.gov/complaint. Jeśli bezpieczeństwo Twoich danych osobowych zostało naruszone, skontaktuj się natychmiast z PSFCU pod numerem 1.855.PSFCU.4U (1.855.773.2848).

Poniżej podajemy przykład fałszywych emaili:

Powyższy e-mail być może wygląda na autentyczny, ale nie pochodzi od Światowej Organizacji Zdrowia. Jeżeli klikniesz na załączony do niej link, znajdziesz się na stronie stworzonej w celu wyłudzenia danych logowania do adresów emailowych.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts