Nowojorska Polonia obchodziła 78. rocznicę Powstania Warszawskiego

Reklama - Advertisement

Nowojorska Polonia obchodzia 78. rocznicę Powstania Warszawskiego. Odprawiane były nabożeństwa w polskich kościolach, odbywały się pokazy filmowe, a na grobach powstańców w amerykańskiej Czestochowe zapłonęły znicze.

W kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Manhattanie z inicjatywy żołnierzy Armii Krajowej odprawiono mszę św. za powstańców i ojczyznę. Przybyli harcerze i organizacje polonijne. To najstarsza polska parafia w Nowym Jorku, w której tradycyjnie od ponad 50-ciu lat odprawiane są powstańcze msze św. 

Dr Iwona Korga z Instytutu Piłsudskiego powiedziała: “Młodzi muszą znać tę historię, dlatego naszym obowiązkiem jest przekazanie jej przyszłym pokoleniom, to taka sztafeta pokoleń, gdzie pamięć ma wielkie znaczenie.”

Na Greenpoincie przed budynkiem Polsko – Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w godzinie “W” zawyły syreny, a na maszt wciągnięto powstańczą biało-czerwoną flagę z kotwicą. Przez 63 dni przypominać ona będzie mieszkającym tam rodakom o powstańczych walkach.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here