W Godzinę “W” Warszawa zatrzymała się w zadumie i hołdzie

Advertisement - Reklama

W godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego mieszkańcy Warszawy oraz przyjezdni jak każdego roku zebrali się przy rondzie Dmowskiego w centrum stolicy. Tak zwaną godzinę “W” upamiętniono tam chwilą zadumy, zatrzymaniem się oraz okrzykami “Cześć i chwała Bohaterom”. Zebrani mieli ze sobą biało-czerwone flagi oraz symbole Polski Walczącej i Armii Krajowej. Podkreślali, że 78 lat temu rozpoczęła się mozolna walka o wolny kraj.

Na Powązkach Wojskowych spoczywają tysiące powstańców warszawskich – w Godzinę “W” pamięć poległych uczcili ich ostatni żyjący koledzy, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, a także tysiące mieszkańców Warszawy i całej Polski. Symbolicznej uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis jak zawsze towarzyszyła podniosła atmosfera. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki i poszczególne delegacje złożyli kwiaty na grobie generała Antoniego Chruściela “Montera”, dowódcy Okręgu Warszawskiego AK, a także przed pomnikiem Gloria Victis na Powązkach Wojskowych. Na miejscu biskup polowy Wojska Polskiego Wiesław Lechowicz odmówił modlitwę za poległych, zmarłych i żyjących uczestników Powstania Warszawskiego. Oddano też salwę honorową.

 

Według historyków Powstanie Warszawskie było największą operacją militarną Armii Krajowej. Walki organizacji podziemnej z wojskami okupacyjnymi trwały 63 dni. Powstanie zakończyło się kapitulacją oddziałów powstańczych 3 października 1944 roku.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here