Przywódca Al-Kaidy zabity

Advertisement - Reklama

Prezydent Joe Biden poinformował, że w amerykańskim ataku w stolicy Afganistanu Kabulu został zabity przywódca Al-Kaidy Ajman al-Zawahiri, jeden ze współorganizatorów ataków z 11 września 2001 roku. Joe Biden przestrzegł terrorystów na całym świecie, że jeśli zagrożą Amerykanom to zostaną wyeliminowani.

W telewizyjnym wystąpieniu Joe Biden powiedział, że w sobotę na jego rozkaz amerykańskie siły przeprowadziły w Kabulu atak przy użyciu dronów, w którym zginął al-Zawahiri.

“Sprawiedliwość została wymierzona, tego przywódcy terrorystów już nie ma. Ludzie na całym świecie nie muszą się już obawiać bestialskiego mordercy” – powiedział Biden dodając, że Stany Zjednoczone poraz kolejny pokazały swoje zdecydowanie oraz możliwości. 

“Nie ważne, jak długo to potrwa, nie ważne, gdzie się ukrywasz, jeśli stanowisz zagrożenie dla naszych obywateli, Stany Zjednoczone cię odnajdą i wyeliminują”.

Biden zapewnił, że w ataku nikt inny nie doznał żadnych obrażeń. Amerykański Prezydent przypomniał, że al-Zawahiri był jednym z najbliższych współpracowników Osamy bin Ladena i brał bezpośredni udział w zamachach terrorystycznych z 11 września. Za jego głowę wyznaczona była nagroda w wysokości 25 milionów dolarów. 

Ajman al Zawahiri urodził się na przedmieściach Kairu. Od co najmniej lat 90-tych był prawą ręką ówczesnego szefa Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Gdy Amerykanie zabili bin Ladena, Ajman al-Zawahiri został szefem organizacji. Eksperci twierdzą, że to właśnie al-Zahiri był mózgiem Al-Kaidy i dowodził wieloma operacjami, w tym zamachami na Nowy Jork i Waszyngton w 2001. Al-Zawahiri miał też mieć większą charyzmę od bin Ladena. Znacznie też skuteczniej ukrywał się w górach na pograniczu afgańsko-pakinstańskim, po zamachach z 11 września. Zabicie al-Zahirego w domu w Kabulu stawia pod znakiem zapytania wcześniejsze deklaracje Talibów, że nie będą już współpracować z Al-Kaidą. Zobowiązali się do tego dwa lata temu w porozumieniu podpisanym z ówczesnym Prezydentem USA Donaldem Trump’em.

Pełne przemówienie Joe Bidena:

 

 

Zdjęcie: White House 

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here