Nowy budżet dla stanu Nowy Jork

Reklama - Advertisement

W Albany przegłosowany został nowy budżet stanu Nowy Jork – z miesięcznym opóźnieniem, ale w końcu. Budżet określono na 229 miliardów dolarów.

Zawiera on zmiany w tzw. „bail reform” – w praktyce, sędziowe będą mieli teraz większą decyzyjność, jeżeli chodzi o nadawanie kaucji w poważnych wykroczeniach.

Budżet zawiera również stopniowy wzrost minimalnej płacy w mieście Nowy Jork do $17 dolarów na godzinę do roku 2026. Później, minimalna płaca ma być dostosowywana do poziomu inflacji.

Porozumienie budżetowe zakłada również finansowy pakiet ratunkowy dla MTA – opłacony będzie on z kiszeni stanu i miasta Nowy Jork, a także, z podatków największych biznesów w NYC – ma to obniżyć podwyżkę za ceny przejazdów z 5,5 do 4 procent.  Budżet przewiduje również wprowadzenie programu pilotażowego, darmowych przejazdów autobusami – na początek jednej linii w każdej z dzielnic Nowego Jorku.

Budżet zakłada również, wzrost podatku od papierosów o 1$; większą inspekcję dla nielegalnych sklepów z marihuaną; podwyższenie czesnego dla studentów spoza stanu w uniwersytetach CUNY i SUNY.

Zobacz wystąpienie gubernator stanu Nowy Jork, Kathy Hochul:

 

Zdjęcie: Kathy Hochul/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here