Nowy Jork tylko dla zaszczepionych

Reklama - Advertisement

Burmistrz miasta Nowy Jork, Bill de Blasio, ogłosił we wtorek, że w mieście Nowy Jork wprowadzony zostanie wymóg szczepień dla osób, które korzystać będą z restauracji, siłowni czy centrów rozrywki. Wymóg obowiązywać ma wszystkich kwalifikujących się do przyjęcia szczepionki przeciwko COVID-19, zarówno mieszkańców jak i turystów. Tym samym Nowy Jork stał się pierwszym miastem w kraju, które wprowadza tak rygorystyczne wymogi dotyczące szczepień. Szczegóły dotyczące osób poniżej 12 roku życia, mają być wypracowane wkrótce.

Ogłaszając nowe zasady, burmistrz Bill de Blasio powiedział: “To cudowne miejsce, pełne cudów. Jeżeli jesteś zaszczepiony, to wszystko będzie stało dla Ciebie otworem. Ale jeżeli jesteś niezaszczepiony, niestety, nie będziesz mógł uczestniczyć w wielu rzeczach.”

Okazanie dowodu przyjęcia choć jednej dawki szczepionki, będzie wprowadzane w mieście stopniowo, w ciągu nadchodzących tygodni. Egzekwowane będzie od 13 września. System “Key to NYC Pass,” operować ma w formie platformy cyfrowej.  

Do tej pory, około 60% dorosłych nowojorczyków przyjęło przynajmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko COVID-19. Władze, przy uzasadnianiu wprowadzonych zasad, kierują się rosnącą liczbą zarażeń wariantem DELTA, który w tej chwili potwierdzono wśród 72% stwierdzonych zarażeń koronawirusem. 

W ubiegłym tygodniu, burmistrz de Blasio ogłosił, że wszyscy pracownicy miastowi, powinni zaszczepić się przeciwko koronawirusowi do połowy września – w przeciwnym wypadku, poddawani będą cotygodniowym testom na obecność wirusa.

Od piątku, każda osoba, która przyjmie szczepionkę w centrum szczepień prowadzonym przez miasto Nowy Jork, otrzymuje $100. 

W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że szczepienia będą wymagane aby wziąć udział w pokazach na Broadway’u. Nowe zasady przyjęły wszystkie teatry zrzeszone w Broadway League. Szczepienia wymagane będą dla wszystkich widzów, aktorów oraz pracowników teatrów przynajmniej do października 2021. Dodatkowo, wymagane będą zakrycia twarzy, dla wszystkich, oprócz aktorów grających na scenie.  Osoby zaszczepione, w tym wypadku, to osoby, które są przynajmniej 14 dni po przyjęciu pełnej dawki szczepionki. Wyjątek będzie dotyczył dzieci poniżej 12 roku życia, lub osób, które nie mogą przyjąć szczepionki z powodów medycznych czy związanych z wierzeniami religijnymi. Te osoby, będą musiały okazać dowód negatywnego wyniku testu (PCR) na obecność koronawirusa, wykonanego 72 godziny przed rozpoczęciem pokazu, lub negatywny wynik testu antygenowego, wykonanego w ciągu 6 godzin przed startem pokazu.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here