NY FORWARD od 15 maja. Stan NY zaczyna “odmrażanie” gospodarki

Reklama:

W poniedziałek, gubernator stanu Nowy Jork Andrew M. Cuomo ogłosił, że 15 maja zakończy się program “NY on PAUSE,” a stan rozpocznie wdrażanie programu “NY FORWARD.” Od tej pory, wysiłki zmierzające ku odmrożeniu gospodarki stanu będą już koordynowane na poziomie regionalnym. 

Liczba infekcji i zgonów w stanie maleje – w ciągu doby zmarło 161 osób, stwierdzono również 488 nowych zarażeń. 

Region, aby uznany został za gotowy do otwarcia, musi spełniać dwa główne warunki:

  • liczba nowych zarażeń i hospitalizacji musi się zmniejszać;
  • dostępne muszą być testy na obecność koronawirusa i jego przeciwciał, a także, zatrudnione muszą być osoby do “śledzenia” pozytywnych przypadków, w celu ich odizolowania.

Aby dokonać powyższego, brane będzie pod uwagę siedem czynników:

  • 14-dniowy spadek w liczbie hospitalizacji LUB mniej niż 15 nowych hospitalizacji (średnia 3 dni);
  • 14-dniowy spadek w liczbie zgonów zanotowanych w szpitalach LUB poniżej 5 zgonów (średnia 3 dni);
  • nowe hospitalizacje muszą wynosić poniżej 2. na 100 tysięcy mieszkańców (średnia 3 dni);
  • dostępna musi być odpowiednia liczba łóżek w szpitalach (30%);
  • dostępna musi być odpowiednia liczba łóżek na oddziałach intensywnej terapii (30%);
  • zdolność przetestowania 30. na 1 tysiąc mieszkańców w ciągu miesiąca (średnia testów przeprowadzonych każdego dnia, z 7-dni);
  • zdolność zatrudnienia 30. osób na 100 tysięcy mieszkańców do “śledzenia” tych, u których wykryto koronawirusa, w celu odizolowania ich i osób, z którymi były w kontakcie (tzw. contact tracers).

W celu wprowadzenia planu, stan podzielony został na 10 regionów. Na poniedziałek, trzy regiony spełniają wszystkie warunki: Southern Tier, Mohawk Valley, Finger Lakes. Wśród regionów, które jeszcze NIE spełniają wszystkich 7 kryteriów jest miasto Nowy Jork. Dane aktualizaowane będą na stronie: https://www.governor.ny.gov/programs/new-york-forward

(dane nie ukazują aktualizacji, które przedstawił Gubernator podczas konferencji prasowej, w poniedziałek o 11:30 rano)

W momencie kiedy dany region spełni powyższe warunki, może wejść w pierwszą fazę “otwarcia”, która zakłada wznowienie pracy w przemyśle, na budowach czy w  sklepach, które oferują odbiór produktów. Jak w praktyce będzie wyglądał ten proces, kontrolowane ma być już na poziomie regionu, a nie stanu – w każdym z regionów, powołana została w tym celu specjalna rada. Decyzja co do otwarcia miejsc zajmujących się opieką nad dziećmi (przedszkola, żłobki – NIE szkoły), należy również do danego regionu. 

Od 15 maja, w całym stanie, będą też mogły wznowione zostać serwisy ogrodnicze, niskiego ryzyka zajęcia na świeżym powietrzu (np. tenis) i tzw. kina samochodowe.

Jak powiedział gubernator, biznesy, które zaczną się otwierać, muszą stosować odpowiednie zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego, jak na przykład: zachowanie dystansu społecznego, unikanie spotkań grupowych, testowanie pracowników. 

W mieście Nowy Jork, burmistrz Bill de Blasio powiedział, że biznesy niekwalifikujące się do tzw. “niezbędnych”, pozostaną zamknięte przynajmniej do czerwca. Burmistrz ogłosił też, że sprzątanie ulic w mieście wznowione zostanie 18 maja na jeden tydzień, po czym zostanie wstrzymane ponownie do 7 czerwca. 

Dodatkowo, władze wciąż zaniepokojone są rosnącą liczbą przypadków zachorowań wśród dzieci – schorzenie nazwane pediatrycznym, wieloukładowym zespołem zapalnym przypisuje się do COVID-19 – w poniedziałek gubernator powiedział o 93 przypadkach.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts