NYC: dodatkowe strefy dla pieszych; apel o rozwagę na placach zabaw; wypuszczenie więźniów

Reklama - Advertisement

Przemawiając do nowojorczyków, burmistrz Bill de Blasio powiedział, że miasto Nowy Jork jest epicentrum koronawirusa w USA. Powiedział, że nie zgadza się z zapowiedzią prezydenta Donalda Trumpa, który powiedział dzisiaj, że do 12 kwietnia ma plan zwolnić kraj z wielu restrykcji. Jak powiedział burmistrz NYC, kwiecień dla miasta Nowy Jork będzie gorszy niż marzec, a obawia się, że maj może być gorszy niż kwiecień.

Burmistrz przekazał nowe statystki (na 4 p.m. 24 marca): łączna ilość potwierdzonych przypadków w mieście wynosi 14,776; 131 osób zmarło. W rozkładzie na dzielnice:

  • 4,364 – Queens
  • 4,237 – Brooklyn
  • 2,887 – Manhattan
  • 2,328 – Bronx
  • 935 – Staten Island

Burmistrz powiedział, że jest w stałym kontakcie z komisarzem policji nowojorskiej i patrole potwierdzają, że wiele ludzi w Nowym Jorku zrozumiało obowiązujące nakazy. Jednak, jak powiedział burmistrz, osoby, które ignorują nakazy będą upominane przez policję. Burmistrz również zapowiedział, że jeżeli sytuacja dotycząca zagęszczenia ludzi na placach zabaw nie poprawi się do soboty, miasto zamknie placy zabaw. Burmistrz zapowiedział również, że dla potrzeb pieszych, otwarte zostaną dwie dodatkowe strefy w każdej z dzielnic. Szczegóły mają być znane do czwartku.

Do 31 marca przedłużone zostaje zawieszenie sprzątania ulic w mieście Nowy Jork. Firma CitiBike zaoferowała darmowe usługi na 10 dni – z myślą o pracownikach wykonujących niezbędne zawody. 

Burmistrz zaadresował również rodziny, które na dniach spodziewają się przywitać dziecko w nowojorskim szpitalu. Partner powinien mieć prawo być obecny przy porodzie swojego dziecka, ale będzie musiał przejść procedurę sprawdzenia na obecność symptomów zarażenia koronawirusem i mieć ubraną maskę ochronną. 

Burmistrz powiedział również o planie wypuszczania tych, którzy odbywają karę w więzieniu – możliwość wyjścia na wolność ma dotyczyć, osób starszych, powyżej 70 roku życia, które należą do grupy największego ryzyka; osób, które otrzymały karę do jednego roku pozbawienia wolności i odsiadują wyrok w miejskim więzieniu na Rikers Island, z wyjątkiem osób oskarżonych np. o przestępstwa na tle seksualnym. Dodatkowo, wypuszczone ma być około 100 osób, które oczekują na rozprawę (po konsultacji z prokuratorem) oraz 700 osób, które złamały zasady zwolnienia warunkowego (po konsultacji z władzami stanowymi). 

Magazyn sprzętu awaryjnego mieści się w dzielnicy Brooklyn i miejsce to odwiedził dzisiaj burmistrz. Miasto już otrzymało 400 respiratorów od FEMA, a otrzyma jeszcze 2000 respiratorów – połowę dodatkowej dostawy, którą rząd federalny przewidział dla stanu Nowy Jork. To, jak powiedział burmistrz, wystarczy, być może, do końca pierwszego tygodnia kwietnia. Burmistrz podkreślił również, że obecność FEMA w mieście przynosi pozytywne skutki i jest wdzięczny za pomoc. Bill de Blasio zapowiedział również, że poprzez współpracę z sektorem prywatnym, miasto otrzyma dostawę np. masek N95.

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here