Obchody 15-lecia przystąpienia do UE w Waszyngtonie

Reklama - Advertisement

Dyplomaci z 10 krajów, które 15 lat temu wstąpiły do Unii Europejskiej, wspólnie uczcili te rocznicę w Stanach Zjednoczonych. W uroczystości w rezydencji polskiego ambasadora w Waszyngtonie wzięli również udział członkowie administracji amerykańskiej oraz przedstawicielstwa Unii w stolicy USA. Ambasador Unii Europejskiej w Stanach Zjednoczonych Stavros Lambrinidis określił rozszerzenie wspólnoty mianem nadzwyczajnego wydarzenia w historii Europy.

„Już następnego dnia staliśmy się silniejsi, bardziej zjednoczeni i pełni nadziei. Integracja Europy nie dzieje się sama, musimy nad tym pracować. Dziś świętujemy zbudowanie wspólnej rodziny i wspólnego domu, jakim jest Unia Europejska,” powiedział Lambrinidis.

W swoich przemówieniach dyplomaci podkreślali, że Unia Europejska opiera się zarówno na różnorodności kulturowej jak i wspólnych wartościach. Ambasador RP Piotr Wilczek wyraził przekonanie, że rozszerzenie wspólnoty europejskiej przyczyniło się do wzmocnienia więzi transatlantyckich. Podkreślił, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych ważnym partnerem w Unii.

“Polska jest w takiej wyjątkowej sytuacji, że stara się odgrywać rolę lidera w Europie Środkowo-Wschodniej i Południowej. Polska i Chorwacja zainicjowały projekt Trójmorza, [Polska] współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi bardzo mocno. Polska przemuje inicjatywę w Uni,” powiedział Ambasador Wilczek.

Polska przystąpiła do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku wraz z Cyprem, Czechami, Estonią, Węgrami, Łotwą, Litwą, Maltą, Słowacją i Słowenią. Było to największe w historii rozszerzenie UE. W roku 2007 do wspólnoty dołączyły Rumunia i Bułgaria, a w 2013 – Chorwacja.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here