Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za rekordową sumę w Nowym Jorku

Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za rekordową sumę w Nowym Jorku
Photo Credit To Christie's Facebook

Jak wierzą eksperci, mający 500 lat obraz Leonarda da Vinci, Salvator Mundi /Savior of the World, Zbowiciel Świata/ został sprzedany w Nowym Jorku za rekordową sumę 450 milionów dolarów! Jest to najwyższa cena wylicytowana za dzieło sztuki w historii. Aukcja odbyła się w domu aukcyjnym Christie. Licytacja rozpoczęła się od 100 milionów dolarów. Anonimowy kupiec, który licytował przez telefon, po 20 minutach wygrał licytację przy 400 milionach dolarów. Z opłatami, cena całkowita wyniosła 450,3 miliona dolarów. 

Leonardo da Vinci zmarł w 1519 roku, a na świecie istnieje mniej niż 20 jego obrazów. Zbawiciel Świata to jedyne dzieło da Vinci które jest w tej chwii w prywatnych rękach. Powstać miało po roku 1505. W 1958 roku obraz został sprzeday na aukcji w Londynie za jedyne 45 funtów! W tamtych czasach wierzono, że obraz jest dziełem nie samego da Vinci, ale jednego z jego naśladowców. Najwyrażniej obraz był częścią kolekcji sztuki należącej do Króla Karola I  z Anglii w latach 1600, który zaginął, a następnie został odnaleziony w roku 2005. 

Biorąc pod uwagę, że autentyczność obrazu jest kwestionowana i nie ma do końca możliwości jej sprawdzenia, cena 450 milionów dolarów jest absolutnie oszałamiająca. 

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts