Odznaczenia dla członków opozycji demokratycznej w PRL

Reklama - Advertisement

Z wizytą w Stanach Zjednoczonych przebywa delegacja Instytutu Pamięci Narodowej, z prezesem IPN, dr Karolem Nawrockim na czele. Goście przebywają w metropolii nowojorskiej, ale odwiedzą również Waszyngton, Chicago i Nowy Orlean. To właśnie w Nowym Orleanie, nastąpi spotkanie z przedstawicielami Muzeum II Wojny Światowej. IPN chce podkreślić m.in. jak wielu Amerykanów polskiego pochodzenia walczyło w II Wojnie Światowej. 

Podczas wizyty w Nowym Jorku, 30 listopada, w Konsulacie Generalnym RP na Manhattanie, prezes IPN wręczył odznaczenia dla członków opozycji demokratycznej w PRL, którzy mieszkają obecie w USA. Odznaczenia te wręczone zostały w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako młodzi ludzie kierowaliście się w życiu przywiązaniem do Rzeczypospolitej, do wolności, pragnęliście żyć w normalnym kraju (…). Dziś tym Krzyżem Rzeczpospolita Polska dziękuje Wam za wolność i niepodległość, jest dumna z tego, co uczyniliście – mówił prezes IPN dr Karol Nawrocki do byłych działaczy opozycji w PRL, wręczając im Krzyże Wolności i Solidarności.

–  Zawsze wtedy, gdy Rzeczpospolita była w zagrożeniu, kiedy stawała się przedmiotem brutalnej napaści zaborców, imperialnych potęg czy systemów totalitarnych, zawsze wtedy częścią represji wobec Polaków noszących w sercu wolność i solidarność była próba wypchnięcia ich z terenów Rzeczypospolitej. Tak było po powstaniu listopadowym i styczniowym, tak było w czasie II wojny światowej. Po roku 1945 do tego katalogu imperializmów państw zaborczych i potęg, które tłamsiły polską niepodległość i suwerenność, dołączył Związek Sowiecki, który stworzył dla swoich potrzeb Polskę kolonialną, komunistyczną. I znów ci, w których sercach była wolność i niepodległość, cierpieli – najpierw w ubeckich katowniach, potem ginęli – na ulicach Poznania, Gdańska, Gdyni. Musieli też wyjechać, opuścić ojczyznę – dodał prezes IPN.

Konsul generalny RP w Nowym Jorku Adrian Kubicki podkreślił wdzięczność, zwłaszcza ze strony ludzi młodych, dla „ostatniego pokolenia żołnierzy, którzy walczyli swoimi czynami i postawą, żeby Polska mogła się w końcu zmienić, żeby mogła się rozwijać jako demokratyczny kraj, żeby przywiązanie Polski do wolności mogło ostatecznie zwyciężyć”.

W trakcie uroczystości zostały wręczone następujące ordery i odznaczenia:

Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

  • Włodzimierz Ilnicki

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski

  • Krzysztof Wiktor Nowak

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

  • Włodzimierz Leszek Pajdak

Krzyże Wolności i Solidarności

1.         Marek Duszkiewicz
2.         Włodzimierz Leszek Pajdak
3.         Bolesław Plewa
4.         Wiesław Wierzbowski
5.         Edward Feliks Wiśniewski
pośmiertnie:
6.         Jerzy Jakub Polak
7.         Antoni Włoch

Uroczystość uświetnił koncert fortepianowy Nicholasa Alexandra Kaponyasa.

Pełne biogramy odznaczonych pobrać można klikając Odznaczeni_30_listopada_2021_3
 
W środę, 1 grudnia, Prezes Nawrocki spotkał się w Nowym Jorku m.in. z Ambasadorem RP przy ONZ Krzysztofem Szczerskim, a także, złożył wieniec pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City. To tam udzielił wywiadu Radio RAMPA – w wywiadzie m.in. komentarz prezesa IPN co do walki o pozostawienie Pomnika Katyńskiego przy Exchange Place; szczegóły wizyty w USA i główne cele IPN dotyczące współpracy  z USA; o spotkaniu z młodzieżą polonijną, a także o emocjach podczas spotkania z zasłużonymi dla Polski emigrantami. Wywiad wyemitowany zostanie na antenie Radio RAMPA 620 AM w najbliższą sobotę, 4 grudnia, po godz. 3 p.m. 
 
Zdjęcia: Adrianna Garnik (IPN)
 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here