ONZ i spotkanie z Donaldem Trumpem – pierwszy dzień Prezydenta Andrzeja Duda w Nowym Jorku

Reklama - Advertisement

Prezydent Andrzej Duda spodziewa się, że najbliższe miesiące będą kluczowe dla losu Ukrainy, dlatego też polski prezydent wezwał w nowojorskiej siedzibie ONZ do dalszego wspierania Kijowa.

Na ten temat Andrzej Duda rozmawiał między innymi z sekretarzem generalnym Organizacji Narodów Zjednoczonych, Antonio Guterresem. Jak relacjonował prezydent, szef ONZ pytał go o ocenę sytuacji na Ukrainie. “Musimy uczynić wszystko, żeby Rosja nie wygrała wojny na Ukrainie. To jest obowiązek, który spoczywa na krajach, które nazywają siebie wolnym, demokratycznym światem. Musimy wszędzie zabiegać o wsparcie” – podkreślał Andrzej Duda. Rozmowa prezydenta z Antonio Guterresem dotyczyła też konfliktu w Strefie Gazy i potencjalnego zagrożenia kryzysem uchodźczym. Obaj politycy wspominali też polskiego pracownika humanitarnego Damiana Sobóla, zabitego w izraelskim ataku na konwój organizacji World Central Kitchen.

W środę wieczorem prezydent Andrzej Duda spotkał się z byłym prezydentem USA Donaldem Trumpem, w Trump Tower na Manhattanie. Spotkanie trwało prawie 2,5 godziny. Polski prezydent określił rozmowy jako “przyjacielskie” i przeprowadzone “w bardzo miłej atmosferze. Z kolei Donald Trump podkreślił: “Mamy bardzo dobrą, osobistą relację, nigdy nie mieliśmy problemu, nawet małego, zgadzamy się w tak wielu sprawach, jesteśmy cały czas za Polską, wiemy, że Polska tak samo jest za nami”.

Konflikty na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, a także wydatki na obronność w ramach NATO – o takich tematach spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem informuje sztab amerykańskiego polityka.

Dla byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych, który chce wrócić do Białego Domu, Andrzej Duda był kolejnym w ostatnim czasie ważnym politycznym rozmówcą z Europy.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here