Oskarżony o zamach w metrze na Brooklynie przyznał się do zarzutów terrorystycznych

63-letni Frank James, oskarżony o odpalenie granatów dymnych i otwarcie ognia w metrze w godzinach szczytu na Brooklynie w kwietniu ubiegłego roku, przyznał się we wtorek do aktu terroryzmu.

Frank James jest przetrzymywany w więzieniu federalnym na Brooklynie od czasu ataku z 12 kwietnia w Sunset Park. To jeden z najgorszych ataków w metrze w mieście Nowy Jork w ostatnich latach. Żadna z 10 ofiar, które zostały postrzelone nie zmarła, a inni pasażerowie metra zostali ranni głównie w chaosie, który nastąpił po serii szybkich wystrzałów i zasłonach dymnych.

James początkowo nie przyznał się do zarzutów związanych z atakiem, ale w grudniu ubiegłego roku zmienił zdanie. We wtorek James przyznał się do 10 zarzutów popełnienia ataku terrorystycznego i innych aktów przemocy wobec systemu transportu masowego oraz pojazdu przewożącego pasażerów i pracowników oraz do jednego zarzutu wystrzelenia broni palnej podczas przestępstwa z użyciem przemocy. 

Prokuratorzy domagają się surowszego wymiaru kary, z uwagi na fakt, że James planował atak od lat i naraził życie dziesiątek osób. „Frank James z zimną krwią strzelał do niewinnych nowojorczyków podróżujących metrem na Brooklynie i siał terror w naszym wielkim mieście. Zbrodnie Jamesa z użyciem przemocy spotkały się z szybką sprawiedliwością” – powiedział prokurator Stanów Zjednoczonych Breon Peace. Data wydania wyroku nie została jeszcze ustalona. Grozi mu dożywocie za każdy z 11 zarzutów.

Przed strzelaniną Frank James, który jest czarnoskóry, zamieścił w Internecie dziesiątki filmów, w których narzekał na rasę, przemoc i swoje zmagania z chorobą psychiczną. W niektórych potępiał traktowanie czarnych i mówił o tym, jak bardzo jest sfrustrowany: „Powinienem był zdobyć broń i po prostu zacząć strzelać”.

Zdjęcie: NYPD/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here