Papież Franciszek upraszcza anulację małżeństwa

Reklama - Advertisement

We wtorek, Papież Franciszek ogłosił nowe regulacje dotyczące anulacji małżeństwa zawartego w kościele katolickim.

Według nowych zasad, para małżeńska starająca się o anulację związku zawartego przed Bogiem, w sprawach przebiegających za ugodą obu małżonków, musi uzyskać decyzję tylko jednego lokalnego biskupa, a nie dwóch oddzielnych opinii trybunału diecezjalnego, jak do tej pory. Dodatkowo, przesłuchanie małżonków w sprawie anulacyjnej musi odbyć się już w ciągu 30 dni od złożenia aplikacji, co przyspieszyć ma cały proces.

Ponadto, Papież Franciszek nawołuje do biskupów, aby stali się bardziej otwarci dla osób po rozwodach i będących w separacji, tak aby mogli oni czuć się częścią kościoła katolickiego. Lokalne diecezje mają ustanowić komisje, które służyć będą pomocą dla par ubiegających się o anulację.

Papież Franciszek odpowiada tym samym na wezwania osób, które dotychczasowy proces anulacji małżeństwa uważały za zbyt skomplikowany, drogi i długotrwały. Papież podkreślił jednocześnie, że nie chodzi o faworyzowanie rozwodu, ale mniejsze skomplikowanie i przyspieszenie procesu już istniejącego w kościele.

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here