Parada Pułaskiego z Miss World Karoliną Bielawską

Advertisement - Reklama

2 października, Piątą Aleją w Nowym Jorku przemaszeruje 85. Parada Pułaskiego. Maszerujący z dumą demonstrować będą swoje polskie pochodzenie, honorując pamięć polskich bohaterów, z Kazimierzem Pułaskim na czele. W tym roku gościem honorowym parady będzie Karolina Bielawska, która na początku tego roku zdobyła tytuł Miss World. 

Parada rozpocznie się o godz. 12:30 p.m., kiedy to Gwardie Honorowe nowojorskiego departamentu policji i straży pożarnej, wyruszą wzdłuż Piątej Alei, z 35. ulicy. Parada zakończy się przy 54. ulicy. 

Celebracja tego wyjątkowego dnia rozpocznie się już rano, kiedy to o 9 a.m. w Katedrze św. Patryka na Manhattanie odbędzie się msza święta celebrowana przez biskupa pomocniczego dzielnicy Brooklyn, Witolda Mroziewskiego. Po mszy, w 3 West Club, odbędzie się uroczyste śniadanie przed paradą. 

17 września, w hotelu Mariott Marquis na Times Square, odbędzie się uroczysty bankiet Parady Pułaskiego. 

Swoją obecność, zarówno w trakcie bankietu jak i na paradzie, potwierdziła Miss World Karolina Bielawska. Polka odwiedziła oddział Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie, 11 kwietnia. Również wtedy, symbolicznie przyjęła dotację na rzecz Fundacji Jana Pawła II w wysokości $20,000, z przeznaczeniem dla oddziału Caritas w Łodzi na pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Marszałkiem Głównym tegorocznej parady jest Marcin Luc z Nowego Jorku. Hasło tegorocznej parady brzmi: “Marching with Love of Polonia, Heart & Soul.”  Komitet Główny Parady Pułaskiego również podkreśla swoją solidarność z narodem ukraińskim, który, “walczy ze złą tyranią jaka ich spotkała.”

Parada Pułaskiego organizowana jest przy Piątej Alei od 1937 roku i jest drugą najdłużej organizowaną paradą w nowojorskiej historii. Parada odbędzie się bez względu na pogodę. 

Parada Pułaskiego organizowana jest w hołdzie Generała Kazimierza Pułaskiego, bohatera amerykańskiej wojny rewolucyjnej, który zginął pod Savannah w Georgii w październiku 1779 roku. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here