Paweł Myśliwiec z USA wybrany Polonijnym Sportowcem Roku

Advertisement - Reklama

Paweł Myśliwiec, prezes Polish American Sports Association oraz grupy Polska Running Team – znany świetnie polonijny sportowiec w USA – wybrany został Polonijnym Sportowcem Roku. Nagroda przyznana została mu za “zasługi dla sportu polonijnego” przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska oraz Polski Komitet Olimpijski. Paweł nagrodę odebrał osobiście, podczas uroczystej gali w Polsce, która miejsce miała 3 grudnia w Warszawie. 

Konkurs na Polonijnego Sportowa Roku organizowany był po raz pierwszy i miał na celu “nagrodzić osoby i instytucje szczególnie zaangażowane w rozwój sportu polonijnego na świecie.”

Paweł Myśliwiec urodził się w Nowym Sączu. Swoją przygodę ze sportem zaczął w wieku 12 lat, zapisując się do klubu SKS Start Nowy Sącz, do sekcji kajakarstwa górskiego. Tą dyscypliną sportu zainteresował go jego ojciec chrzestny Jerzy Stanuch – olimpijczyk z Monachium w slalomie kajakowym, medalista Mistrzostw Świata. Był członkiem kadry narodowej juniorów, a następnie seniorów w kajakarstwie górskim. W roku 1991 brał udział w zawodach przedolimpijskich w Barcelonie. W wieku 21 lat, ze względu na emigrację do USA był zmuszony przerwać swoją karierę sportową. Po kilku latach, mieszkając już w Stanach Zjednoczonych, postanowił wrócić do kajaków, czego owocem było zdobycie w roku 2000 tytułu Mistrza Polski. W roku 2017 zapisał się do nowojorskiego klubu biegowego Polska Running Team i również w tym roku wystartował w swoim pierwszym maratonie w Nowym Jorku. Obecnie ma na koncie 11 maratonów. Swój najlepszy rezultat osiągnął w Chicago w roku 2019, uzyskując czas 2.49.03. Od 2017 roku pełni funkcję Prezesa Polish American Sports Association, a od roku 2018 również przewodniczy nowojorskiemu klubowi biegowemu Polska Running Team. Z wykształcenia jest fizjoterapeutą, ukończył AWF w Krakowie i zawód ten wykonuje do chwili obecnej rehabilitując pacjentów w metropolii nowojorskiej.
 
Posłuchajcie wywiadu z Pawłem, który wyemitowany został na falach Radio RAMPA 620 AM w sobotę, 11 grudnia.
 
 

Zdjęcia: Teresa Myśliwiec

Paweł z żoną Teresą

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here