Pierwsza Dama odwiedziła PSFCU na Greenpoincie

Reklama - Advertisement

We wtorek, 21 września, Pierwsza Dama Polski, Agata Kornhauser-Duda odwiedziła oddział główny Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy 100 McGuinness Blvd. na Greenpoincie. Towarzyszyli jej minister Adam Kwiatkowski oraz konsul generalny RP w Nowym Jorku, Adrian Kubicki.

Jak informuje PSFCU, “po spotkaniu z władzami i pracownikami PSFCU, Pierwsza Dama spotkała się z 21 przedstawicielami Polonii ze Wschodniego Wybrzeża USA, którzy szczególnie wykazali się pomagając osobom potrzebującym (starszym, chorym, samotnym) w czasie pandemii COVID-19. “Dla mnie wszyscy Państwo jesteście bohaterami, bo narażaliście własne życie i zdrowie, aby pomagać innym” powiedziała Agata Kornhauser-Duda.”

Zobaczcie zdjęcia:

Zdjęcie: PSFCU

 

Tak o spotkaniu Pierwszej Damy pisze Kancelaria Prezydenta RP: 

We wtorek mówiono o wsparciu PSUK udzielonemu domom dziecka w Polsce i polonijnej młodzieży w USA oraz o pracy organizacji w czasie pandemii, która przeznaczyła na ten cel 250 tys. dolarów. Środki trafiły do różnych instytucji zajmujących się najbardziej potrzebującymi.  W 2019 i 2020 roku unia wsparła utworzenie dwóch hospicjów: Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Olsztynie oraz Hospicjum „Palium w Częstochowie”. Placówki odwiedziła Pierwsza Dama. We wtorek, dziękując za wsparcie Małżonka Prezydenta powiedziała, że unia stanowi przykład odpowiedzialnego biznesu oraz pogratulowała przypadającego w tym roku 45-lecia działalności organizacji.

Nowy Jork jest miastem, które zostało szczególnie dotknięte podczas pierwszej fali pandemii koronawirusa. Społecznością mieszkańców wstrząsały obrazy tymczasowych kostnic, a także apele służb medycznych i ratunkowych, które nie dysponowały wystarczającą liczbą sprzętu czy wyposażenia ochronnego. W obecności przedstawicieli służby zdrowia, służb mundurowych i wolontariuszy walczących z COVID-19 Małżonka Prezydenta wyraziła uznanie dla wszystkich niosących pomoc i wsparcie osobom potrzebującym, starszym, samotnym i chorym. Podkreśliła, że często z narażeniem zdrowia i życia pomagali oni swoim lokalnym wspólnotom w Nowojorskim Okręgu Konsularnym, stając się wzorem poświęcenia, a często i odwagi w swoich amerykańskich społecznościach. Obecny na spotkaniu Konsul Generalny wyraził uznanie dla ambasadorów polskości: osób, które działały z potrzeby serca, na dodatek w sytuacji zagrożenia własnego zdrowia i życia.  

Pierwsza Dama podziękowała też tym „którzy mimo swoich codziennych obowiązków zawodowych i rodzinnych, poświęcili czas, aby uszyć maseczki, dostarczyć płyny dezynfekujące, rozdawać ciepłe posiłki”. Małżonka Prezydenta podkreśliła, że medycy, mundurowi i wolontariusze, mimo trwających wówczas obostrzeń i kwarantanny, okazywali troskę o tych, którzy zostali szczególnie dotknięci skutkami pandemii. Zauważyła, że „sytuacja pandemiczna paradoksalnie zbliżyła do siebie ludzi, nie tylko lokalnie – w miejscach ich zamieszkania, ale też globalnie”. – Spowodowała, że staliśmy się bardziej otwarci na cudze potrzeby, nie przechodzimy obojętnie, podajemy pomocną dłoń. Świadczą o tym liczne inicjatywy realizowane przez różne organizacje i instytucje na całym świecie – wskazała.

W trakcie spotkania rozmawiano o działaniach podejmowanych w czasie pandemii, szczególnie w pierwszym okresie jej trwania. Mówiono o inicjatywach podjętych przez przedstawicieli Polonii w USA, o prowadzonej w Polsce akcji „Obiady dla Bohaterów w czasie epidemii”, do której – w roli wolontarusza – dołaczyła Pierwsza Dama czy o produkcji przyłbic w Pałacu Prezydenckim. Zauważono ważną rolę kapłanów w tym trudnym czasie. Pozostawali oni do dyspozycji wiernych oraz jako kapelani szpitalni odwiedzali chorych. Księża pomagali też wielu dzieciom przyjeżdżającym do USA na leczenie. Pomagali w organizowaniu zbiórek pieniędzy na leczenie, organizowali miejsca pobytu dla najmłodszych i ich opiekunów, niejednokrotnie zapewniali też potrzebny transport. Jedna z polonijnych fundacji, której przedstawiciele byli obecni na wtorkowym spotkaniu, wspólnie z polskim rządem i Kancelarią Prezydenta RP zajmuje się organizowaniem pobytu dla dzieci i ich rodziców w czasie leczenia w USA. 

Agata Kornhauser-Duda pytała o obecne realia życia w Nowym Jorku, stanowisko Amerykanów wobec szczepień, restrykcje wprowadzone w czasie pandemii i działania amerykańskiej służba zdrowia. Rozmawiano o inicjatywach podjętych w ramach wolontariatu oraz niesieniu bezinteresownej pomocy. Małżonka Prezydenta wyraziła ogromne uznanie dla działań rodaków, nazywając ich bohaterami. Przywołała słowa św. Jana Pawła II, który powiedział, że „człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”

Zdjęcia: PSFCU

Tekst: Kancelaria Prezydenta RP 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here