Pierwsza Dama RP w Polskich Szkołach Dokształcających w metropolii nowojorskiej

Reklama - Advertisement

W dniach 17-21 września Para Prezydencka z Polski przebywała w Nowym Jorku. Głównym celem wizyty był udział Prezydenta Andrzeja Dudy w 78. Zgromadzeniu Ogólnym Narodów Zjednoczonych.

Podczas wizyt zagranicznych Agata Kornhauser–Duda zawsze dba o to, żeby w programie znalazł się punkt związany z edukacją polonijną, tak też było podczas tej wizyty w Nowym Jorku.

W poniedziałek, 18 września Pierwsza Dama spotkała się z uczniami, rodzicami i kadrą Polskiej Szkoły Dokształcającej im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego w Riverhead, która w zeszłym roku obchodziła swoje 50–lecie.

Wśród tematów poruszonych w trakcie spotkania rozmawiano o wyzwaniach stojących przed szkolnictwem polonijnym. Pierwsza Dama pogratulowała dyrekcji szkoły i kadrze za efekty pracy. Przyznała, że nauczanie polonijne ma fundamentalne znaczenie dla ukształtowania młodego pokolenia na emigracji – tak, aby było świadome swojej tożsamości, potrafiło szanować dziedzictwo oraz czerpać z tradycji dwóch ojczyzn i narodów – Polski i Stanów Zjednoczonych. Przyznała, że jako nauczycielka zdaje sobie sprawę, że nauczanie polonijne jest wyjątkowo wymagającym zajęciem dla pedagoga, który musi wykazać się dodatkową kreatywnością, by zaangażować młodzież do nauki w czasie wolnym od tradycyjnej szkoły.

We wtorek, 19 września Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Polską Szkołę im. Zbigniewa Herberta w Copiague, obchodzącą swoje 25 – lecie.

Zwracając się do nauczycieli i rodziców, przyznała, że jej ogromny podziw budzą sukcesy młodego pokolenia w nauce języka ojczystego. Podziękowała wychowawcom za angażowanie uczniów w szereg aktywności pozalekcyjnych i udział w licznych konkursach. To właśnie uczennica szkoły im. Zbigniewa Herberta, Julii Skorski zajęła I miejsce w kategorii wiekowej 7–9 lat w zainicjowanym przez Pierwszą Damę konkursie recytatorskim „Słowem–Polska”.

W środę, 20 września Agata Kornhauser–Duda odwiedziła Polską Szkołę Dokształcającą im. Kazimierza Pułaskiego na Brooklynie, która obchodzi swoje 30 – lecie.

Małżonka Prezydenta pochwaliła sukcesy uczniów, którzy w polskiej szkole mogą rozwijać swoje talenty. Wychowankowie PSD im. Kazimierza Pułaskiego regularnie biorą udział w olimpiadach przedmiotowych i konkursach czy akcjach charytatywnych m.in. w zainicjowanym przez Pierwszą Damę konkursie recytatorskim „Słowem Polska”, w tegoroczną edycję Narodowego Czytania czy akcji „Pomocna dłoń Ukrainie”.

Agata Kornhauser–Duda mówiła także o rzeczywistości emigracyjnej, która umożliwia poznanie innych perspektyw, kultury i tradycji, ale również daje sposobność do propagowania polskości. Zachęciła młodzież do udziału w Stażu Prezydenckim, który organizowany jest m.in. z Polską–Słowiańską Federalną Unią Kredytową oraz do przyjechania do Polski na studia.

Odwołała się również do biografii patrona placówki – Kazimierza Pułaskiego, zwracając uwagę na symbolikę postaci łączącej dzieje Polski i Ameryki. Podkreśliła przy tym, że stanowi on symbol jedności dwóch dumnych ze swojej historii narodów i wzór patriotyzmu.

W niedzielę, 17 września wszystkie odwiedzone przez Pierwszą Damę Szkoły otrzymały od Pary Prezydenckiej Flagę RP, jako symbol najwyższego uznania dla wieloletniej pracy na rzecz oświaty polonijnej.

Źródło i zdjęcia: prezydent.pl

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Teresa Myśliwiec

Latest posts by Teresa Myśliwiec (see all)

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here