Początek wizyty Bidena w Izraelu

Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden rozpoczął wizytę w Izraelu. To początek jego pierwszej od rozpoczęcia kadencji podróży po Bliskim Wschodzie.
Na lotnisku Bez Guriona w Tel Awiwie powitał prezydenta prezydent Izraela Icchaak Herzog i premier Yair Lapid. Prezydent Herzog powiedział, że wizyta jest wyrazem partnerstwa narodów izraelskiego i amerykańskiego:

“Ta historyczna wizyta pokazuje głębokie partnerstwo naszych narodów, zakorzenione w zaangażowaniu na rzecz demokracji, sprawiedliwości, wolności, tolerancji, bezpieczeństwa i pokoju” – powiedział Joe Biden.

Prezydent Biden podkreślił zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w zapewnienie bezpieczeństwa Izraelowi:

“Ta wizyta wzmocni nasze więzi. Chciałbym potwiedzić niewzruszone zaangażowanie Stanów Zjednoczonych w sprawy waszego bezpieczeństwa, w tym współpracę partnerską z jednym z najdoskonalszych systemów bezpieczeństwa w świecie”.

Tematem rozmów Joe Bidena z izraelskimi politykami będzie współpraca dwustronna, między innymi w dziedzinie technologii i walki ze zmianami klimatu. Prezydent Biden zapowiedział, że chciałby też rozmawiać o zakończeniu konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Premier Izraela zadeklarował, że zamierza poruszyć sprawę budowy nowej architektury bezpieczeństwa i współpracy gospodarczej na Bliskim Wschodzie. Chciaby też rozmawiać o stworzeniu globalnej koalicji w celu powstrzymania programu nuklearnego Iranu. Pojutrze prezydent Biden uda się do Arabii Saudyjskiej.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here