Reklama - Advertisement

Amerykańska podsekretarz stanu Victoria Nuland chwali jedność krajów OBWE w sprzeciwie wobec Rosji. W Łodzi odbywa się Rada Ministerialna Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Uczestniczą w niej ministrowie spraw zagranicznych i wysocy rangą dyplomaci 57 krajów zrzeszonych w OBWE.
“Tak jak prezydent Putin nie zdołał pokonać Ukrainy, tak samo nie udało mu się podzielić czy zniszczyć OBWE” – podkreśliła Victoria Nuland:

“55 krajów tu obecnych wyraziło ogromną jedność i odporność w sprawie obrony deptanych przez Putina demokratycznych wartości z Karty Narodów Zjednoczonych czy Aktu Końcowego z Helsinek”.

Amerykańska podsekretarz stanu zaznaczyła również, że polskie przewodnictwo oraz kierownictwo OBWE użyło nowych narzędzi do odpowiedzi na próbę paraliżu Organizacji ze strony Rosji:

“Odtworzyli ten dziwnie nazwany mechanizm moskiewski, który pozwala na podejmowanie decyzji poza konsensusem, gdy jeden z krajów chce wywrzeć presję na państwa OBWE za pomocą tej zasady. W ramach tego samego mechanizmu OBWE umożliwono stworzenie naszej najnowszej misji pomocowej dla Ukrainy”.

Rosja blokuje jednak choćby uchwalenie nowego budżetu OBWE. Kreml nie zgadza się również na kandydaturę Estonii do objęcia przewodnictwa w Organizacji w 2024 roku.
Dwudniowe obrady Rady Ministerialnej OBWE, otwarte dziś przez prezydenta Andrzeja Dudę i ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua, to podsumowanie tegorocznego przewodnictwa Polski w pracach organizacji. W przyszłym roku na czele OBWE stanie Macedonia Północna.
Rada Ministerialna OBWE to główny organ decyzyjny międzynarodowego gremium. Ministrowie spraw zagranicznych zbierają się raz do roku. Organizacja Bezpieczeństwa i Organizacji w Europie skupia niemal 60 państw położonych na trzech kontynentach: w Ameryce Północnej, Europie i Azji.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Andrzej Duda/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here