Podzielona Polonia razem pod Pomnikiem Katyńskim

Date:

7 kwietnia pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City odbyły się uroczystości upamiętniające 79. rocznicę Zbrodni Katyńskiej oraz 9. rocznicę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Uroczystość zorganizowali przedstawiciele Katyń Forrest Massacre Memorial Committee, Inc., a wzięli w niej udział m.in.: wicekonsul Mateusz Gmura, członkowie grup weteranów i Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, harcerze, członkowie Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych, członkowie Klubów Gazety Polskiej, przedstawiciele Kongresu Polonii Amerykańskiej, uczniowie szkół polskich, m.in. Polskiej Szkoły im. Henryka Sienkiewicza na Brooklynie i Polskiej Szkoły im. Stanisława Kostki w Wallington – uczniowie tej szkoły zaprezentowali również program patriotyczny. Wydarzenie uświetnił chór Aria. 

[ad id=”36407″]

 

Uroczystość rozpoczęła się od odczytania Apelu Poległych, a następnie przedstawiciele wszystkich grup, złożyli wieńce pod Pomnikiem. W uroczystości udział wziął radny miasta Jersey City, Rich Boggiano, który na ręce Krzysztofa Nowaka, prezesa Katyń Forrest Massacre Memorial Committee (Komitet Pomnika Katyńskiego) przekazał z okazji rocznic rezolucje od burmistrza miasta i rady miasta Jersey City. Radny podkreślił zaangażowanie Polonii w obronę lokalizacji Pomnika Katyńskiego, wymieniając nazwiska mecenasa Sławomira Platty, przewodniczącego Komitetu Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych Janusza Sporka i prezesa Komitetu Pomnika Katyńskiego Krzysztofa Nowaka. Radny zapewnił, że pomnik pozostanie przy Exchange Place na zawsze.

Tego dnia, w duchu patriotycznym, pod pomnikiem, wspólnie cześć poległym oddały dwa komitety zaangażowane w walkę o utrzymanie Pomnika Katyńskiego w Jersey City: Katyń Forrest Massacre Memorial Committee, Inc (Komitet Pomnika Katyńskiego) oraz Komitet Ochrony Pomnika Katyńskiego i Obiektów Historycznych. Kiedy miasto ogłosiło decyzję o usunięciu pomnika z Exchange Place, Komitet Pomnika Katyńskiego był zwolennikiem kompromisu, który z burmistrzem Miasta Jersey City zawarł Konsul Generalny RP w Nowym Jorku. Na mocy tego porozumienia, pomnik przeniesiony miał zostać o 60 metrów wzdłuż nabrzeża. Komitet Ochrony Pomnika, który uformował się z grupy osób przeciwnej temu porozumieniu, zwrócił się do ratusza, aby przeprowadził w tej sprawie referendum – Komitet ten zebrał odpowiednią ilość podpisów wśród mieszkańców miasta aby tego dokonać, a dodatkowo przeprowadził szereg akcji, w tym sądowych, aby zatrzymać miasto przed przesunięciem pomnika. Referendum ostatecznie odwołane zostało przez burmistrza i radę miasta Jersey City, którzy w grudniu podjęli decyzję o zachowaniu pomnika przy Exchange Place. 

“Jesteśmy razem, bo nie chcemy robić dwóch akademii, żeby rzeczywiście już podzielić tę Polonię. Jesteśmy tutaj z własnej woli,” powiedział Janusz Sporek. Zapytany przez Radio RAMPA o szansę na pogodzenie się dwóch grup, powiedział, że nie sądzi iż do tego dojdzie. “Z ich strony nie ma żadnej woli do tego, aby się przyznać do błędu. Jestem zażenowany, że oni w ogóle tutaj cokolwiek robią, dlatego że to był Pomnik, który oni chcieli umieścić tam [wskazując lokalizację oddaloną o 60 metrów od obecnego miejsca, przyp. redakcja], na śmieciach, przy ścieku. To jest żenujące,” zakończył Sporek, dodając, że Komitet, któremu przewodniczy, nie nosi w sobie żadnej zadry, a jego przedstawiciele chcieliby jedynie aby Komitet Pomnika Katyńskiego lub Konsulat, przyznali się do błędu. 

Krzysztof Nowak, zapytany przez Radio RAMPA o szansę na pojednianie powiedział, “Zawsze jest szansa. Występujemy tu jako Polonia, jako jedność. Nie występujemy tutaj oddzielnie. Zostało ustalone przez miasto, że pomnik tutaj zostanie. Nasz komitet tak samo walczył o to jak i  tamten Komitet walczył o to.”

Jeszcze przed rozpoczęciem uroczystości, Janusz Sporek powiedział również, że Komitet Ochrony Pomnika nie dostał oficjalnego powiadomienia czy zaproszenia na uroczystość, a także, nie otrzymał pozwolenia na odśpiewanie hymnu wdzięczności czy przemówienie. Krzysztof Nowak skomentował to w rozmowie z Radio RAMPA mówiąc jedynie, “to nic nie ma do tego.” Na końcu uroczystości, Janusz Sporek przeczytał wiersz własnego autorstwa, w którym oddaje hołd bohaterom Katynia. 

Komitet Pomnika Katyńskiego organizuje uroczystości patriotyczne pod Pomnikiem Katyńskim w Jersey City dwa razy do roku, w kwietniu i we wrześniu, od 30 lat. Krzysztof Nowak w niedzielę przy Exchange Place zapewnił, że organizowanie tych uroczystości kontynuowane będzie przez Komitet Pomnika Katyńskiego, tak długo, jak będą w stanie robić to jego członkowie.

Pełna relacja audio, w której usłyszeć będzie można powyższe wypowiedzi, a także komentarz wicekonsula Mateusza Gmury i uczestników spotkania, na antenie Radio RAMPA 620 AM w najbliższą sobotę, 13 kwietnia, zaraz po godz. 6:30 p.m. Słuchaj też w internecie na www.RadioRAMPA.com. Audycja Radio RAMPA na fali 620 AM w każdą sobotę od 3-9 p.m. 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z wydarzenia.  

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Monika Adamski
Monika Adamskihttp://www.MonikaAdamski.com
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Share post:

[tds_leads title_text="Subscribe" input_placeholder="Email address" btn_horiz_align="content-horiz-center" pp_checkbox="yes" pp_msg="SSd2ZSUyMHJlYWQlMjBhbmQlMjBhY2NlcHQlMjB0aGUlMjAlM0NhJTIwaHJlZiUzRCUyMiUyMyUyMiUzRVByaXZhY3klMjBQb2xpY3klM0MlMkZhJTNFLg==" f_title_font_family="653" f_title_font_size="eyJhbGwiOiIyNCIsInBvcnRyYWl0IjoiMjAiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIyMiJ9" f_title_font_line_height="1" f_title_font_weight="700" f_title_font_spacing="-1" msg_composer="success" display="column" gap="10" input_padd="eyJhbGwiOiIxNXB4IDEwcHgiLCJsYW5kc2NhcGUiOiIxMnB4IDhweCIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCA2cHgifQ==" input_border="1" btn_text="I want in" btn_tdicon="tdc-font-tdmp tdc-font-tdmp-arrow-right" btn_icon_size="eyJhbGwiOiIxOSIsImxhbmRzY2FwZSI6IjE3IiwicG9ydHJhaXQiOiIxNSJ9" btn_icon_space="eyJhbGwiOiI1IiwicG9ydHJhaXQiOiIzIn0=" btn_radius="3" input_radius="3" f_msg_font_family="653" f_msg_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsInBvcnRyYWl0IjoiMTIifQ==" f_msg_font_weight="600" f_msg_font_line_height="1.4" f_input_font_family="653" f_input_font_size="eyJhbGwiOiIxNCIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEzIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMiJ9" f_input_font_line_height="1.2" f_btn_font_family="653" f_input_font_weight="500" f_btn_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_btn_font_line_height="1.2" f_btn_font_weight="700" f_pp_font_family="653" f_pp_font_size="eyJhbGwiOiIxMyIsImxhbmRzY2FwZSI6IjEyIiwicG9ydHJhaXQiOiIxMSJ9" f_pp_font_line_height="1.2" pp_check_color="#000000" pp_check_color_a="#ec3535" pp_check_color_a_h="#c11f1f" f_btn_font_transform="uppercase" tdc_css="eyJhbGwiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjQwIiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGUiOnsibWFyZ2luLWJvdHRvbSI6IjM1IiwiZGlzcGxheSI6IiJ9LCJsYW5kc2NhcGVfbWF4X3dpZHRoIjoxMTQwLCJsYW5kc2NhcGVfbWluX3dpZHRoIjoxMDE5LCJwb3J0cmFpdCI6eyJtYXJnaW4tYm90dG9tIjoiMzAiLCJkaXNwbGF5IjoiIn0sInBvcnRyYWl0X21heF93aWR0aCI6MTAxOCwicG9ydHJhaXRfbWluX3dpZHRoIjo3Njh9" msg_succ_radius="2" btn_bg="#ec3535" btn_bg_h="#c11f1f" title_space="eyJwb3J0cmFpdCI6IjEyIiwibGFuZHNjYXBlIjoiMTQiLCJhbGwiOiIxOCJ9" msg_space="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIwIDAgMTJweCJ9" btn_padd="eyJsYW5kc2NhcGUiOiIxMiIsInBvcnRyYWl0IjoiMTBweCJ9" msg_padd="eyJwb3J0cmFpdCI6IjZweCAxMHB4In0="]

Popular

More like this
Related

Ostre reakcje świata na ogłoszoną przez Putina aneksję ukraińskich terenów

Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił aneksję przez Rosję czterech...

Ukraina wnioskuje o przyspieszone przyjęcie do NATO

Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał wniosek o przyspieszoną procedurę przyjęcia...

85th Pulaski Day Parade 2022 – Transmisja na żywo

85th. Pulaski Day Parade 2022 - Transmisja na żywo Niedziela...

Zespół Śląsk – koncerty w NJ i PA już w ten weekend!

Zespół Pieśni i Tańca ŚLĄSK - w piątek, 30...