Poland Africa Business Forum w Warszawie

Reklama - Advertisement

Na temat Afryki panuje wiele błędnych stereotypów. Bieda, wojny, choroby – to najczęstsze skojarzenia przeciętnego Polaka. Jeżeli chodzi o dzialalność w Afryce to bardziej niż z biznesem kojarzy się ona z działalnością humanitarną i misyjną.

W ciągu ostatnich lat Afryka zaczyna pokazywać swoje drugie, bardziej optymistyczne oblicze – zaczyna wykorzystywać swój potencjał ludzki i surowcowy. Dynamicznie rozwijający się rynek afrykański przyciąga wielu inwestorów, w tym również z Polski. To właśnie obopólnej wymianie handlowej było poświęcone Poland Africa Business Forum, które odbyło się w dniach 30 i 31 marca 2017 r. w Warszawie. Celem Poland Africa Business Forum jest utworzenie światowej klasy platformy dla strategicznej współpracy gospodarczej, rozwoju handlu i integracji między prezesami i przedsiębiorstwami w Afryce i w Polsce.

„Afryka – bogaty kontynent z biednymi ludźmi, Europa – biedny kontynent z bogatymi ludźmi” – tymi słowami określił potencjał Afryki i Europy jeden z prelegentów forum. Jeżeli chodzi o współpracę Polski z krajami afrykańskimi, to w ostatnich dniach szerokim echem odbił się rekordowy kontrakt Ursusa opiewający na 100 milionów dolarów.
Jak powiedział prezes fundacji „Światło dla Afryki” Julius Zellah stereotypy na temat Afryki są nie tylko mylne, ale i szkodliwe. Podczas gdy zachodnie koncerny już dawno odkryły potencjał afrykańskiego rynku, my Polacy, dopiero dowiadujemy się o nowych możliwościach. Dlatego tak ważne jest, aby jak najwięcej polskich przedsiębiorców i polityków poznało Afrykę i przekonało się o tym dlaczego warto tam inwestować – bardzo dobrze że coraz popularniejsze są fora gospodarcze pozwalające na rozwijanie kontaktów biznesowych.

Zarówno Juliusz Zellah, jak i Alicja Bajowska oraz Anna Maria Rożek uczestniczyli w panelach dyskusyjnych, na których mogły podzielić się wiedzą i doświadczniem zdobytym podczas pracy w fundacji. Juliusz Zellah opowiadał o tzw. pakietach lojalnościowych, czyli o tym że przedsiębiorcy inwestujący w Afryce powinni przeznaczać część swoich dochodów w działalność społeczną oraz rozwój tamtejszej infrastruktury. Jako przykład podał swoją firmę Texpol Lmt., która część swoich dochodów przeznacza na elektryfikację afrykańskich wsi, budowę nowych szkół, internatów dla dziewcząt, szpitali i innych obiektów uzyteczności publicznej. Inwestycje te pobudzają rozwój regionów, który generuje z kolei popyt na kolejne inwestycje – dzięki temu pakiety lojalnościowe są nie tylko szansą dla mieszkańców na odmianę ich życia, ale przynosi wymierne biznesowe korzysci. Alicja Bajowska mówiła o początkach organizacji „Światło dla Afryki”. Anna Rożek przypomniała zaś o znaczeniu tzw. Dyplomacji ekonomicznej – bez współpracy z Ambasadorami i przedstawicielami państw afrykańskich niewiele można zdziałać, dlatego tak ważne jest zaangażowanie polityków w działalność na rzecz rozwoju współpracy pomiędzy Polską a Afryką.

Zdjęcia: Polish African Business Forum

Zdj

 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here