Polska kupi system wyrzutni rakietowych HIMARS od USA

Reklama - Advertisement

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że w środę zostanie podpisana umowa o zakupie przez Polskę amerykańskiego systemu mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Zakup ten jest elementem modernizacji polskich sił zbrojnych, a Polska zapłaci za HIMARS 414 milionów dolarów. 

Skrót HIMARS oznacza System Artylerii Rakietowej Wysokiej Mobilności (High Mobility Artillery Rocket System). Jego producentem jest firma Lockheed Martin. Pierwsze bojowe testy systemu miały miejsce podczas wojny w Iraku w 2004 roku. W kolejnych latach wyposażano w nie wojska artyleryjskie oraz oddziały Piechoty Morskiej. Po Iraku przyszła kolej na Syrię i Afganistan. 

HIMARS montowane są na lekkich opancerzonych ciężarówkach. Każda wyrzutnia składa się z sześciu prowadnic. Standardowe uzbrojenie systemu stanowią pociski GMLS o zasięgu do 70 kilometrów. Wyrzutnie te mogę jednak również wystrzeliwać rakiety taktyczne ATACMS o zasięgu do 300 kilometrów. 
Poza Stanami Zjednoczonymi, mobilnymi wyrzutniami rakietowymi HIMARS dysponuje tylko kilka krajów. Są wśród nich Zjednoczone Emiraty Arabskie, Singapur i Jordania. Polska jest drugim krajem europejskim, który będzie posiadał ten system. W ubiegłym roku wyrzutnie HIMARS kupiła Rumunia.

 

(IAR)

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here