Polski generał w amerykańskim Fort Knox

Reklama - Advertisement

Polski generał będzie zastępcą dowódcy amerykańskiego V Korpusu w Fort Knox. Kandydaturę zaaprobował dziś w Warszawie, w trakcie spotkania z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem, dowódca amerykańskiej jednostki generał John Kolasheski.

Minister Mariusz Błaszczak powiedział, że objęcie tak ważnej funkcji przez polskiego oficera to duże wyróżnienie zarówno dla niego, jak i dla całego polskiego wojska: “od połowy tego roku, generał Adam Joks, będzie zastępcą dowódcy US Army w Kentucky, w Stanach Zjednoczonych. To jest bez precedensu wydarzenie, które dowodzi, bardzo bliskich relacji. Doświadczenie generała Joksa, nabyte w Polsce jako dowódcy brygady powietrzno-desantowej, jak i zastępcy szefa sztabu generalnego, a teraz jako dowódcy dowództwa natowskiego, jest bezcenne.”

Wyznaczenie polskiego generała na wysokie stanowisko w amerykańskiej armii to wypełnienie podpisanej w ubiegłym roku polsko-amerykańskiej umowy militarnej. Przewiduje ona między innymi zwiększenie obecności żołnierzy US Army w naszym kraju o co najmniej tysiąc osób.

Umowa to także utworzenie w Poznaniu wysuniętego dowództwa V Korpusu amerykańskiego wojska. Dowództwo będzie odpowiadać za ewentualny przerzut wojsk sojuszniczych na teren wschodniej flanki NATO w razie zagrożenia czy kryzysu.

(IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here