Polskie miasteczko w stanie New Jersey – w Wallington doniośle uczczono 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości

Reklama - Advertisement

10 listopada, w przeddzień 100. rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz dzień przed amerykańskim Świętem Weteranów, Polonia z miast Wallington i Garfield w stanie New Jersey, zorganizowała uroczystą galę, na której zgromadziło się ponad 300 osób, po to aby uczcić tę wyjątkową dla Polaków rocznicę. 

Wydarzenie miejsce miało w sali Cracovia Manor w Wallington, gdzie przed rokiem z Polonią spotkał się sam Prezydent Polski Andrzej Duda. Na czele komitetu organizacyjnego gali, Grażyna Torbus, wiceprezes Cracovia Manor. Wśród gości burmistrz miasta Wallington Mark W. Tomko oraz burmistrz miasta Garfield Richard Rigoglioso, a także przedstawiciele środowiska polonijnego.

Podczas uroczystości, specjalnym rocznicowym statuetkami wyróżniono zasłużonych dla Polonii: Polsko-Słowiańską Federalną Unię Kredytową, w imieniu której statuetkę odebrał jej dyrektor wykonawczy Bogdan Chmielewski – działalność Unii, jako głównego sponsora wielu wydarzeń polonijnych w USA, została wyraźnie podkreślona podczas wydarzenia; Ritę Cosby, dziennikarkę i prezenterkę radiową i telewizyjną, dumną ambasadorkę Polaków w USA, córkę powstańca warszawskiego; Wojciecha Ziębowicza – redaktora sportowego, od wielu lat zaangażowanego w promocję polskiego sportu w USA, w którego imieniu statuetkę odebrał Thomas Duch, tegoroczny marszałek główny Parady Pułaskiego z Garfield; Jurka Majcherczyka, polonijnego podróżnika, który niedawno wrócił z Kołymy na Syberii, gdzie wraz ze swoją wyprawą, postawił pierwszy krzyż na ziemiach, gdzie zginęło tak wielu Polaków.  

Po części oficjalnej, patriotyczną część artystyczną zaprezentowały dzieci z polskiej szkoły im. Kazimierza Pułaskiego w South Hackensack. Następnie, zebrani świętowali przy muzyce, którą zapewnił zespół Zambrowiacy.

Relacja wideo już wkrótce. Oto zdjęcia:

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here