Bieg Tropem Wilczym w Nowym Jorku 2019

Reklama - Advertisement

3 marca 2019 roku w Nowym Jorku odbył się Bieg Tropem Wilczym czyli Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Organizatorami wydarzenia byli Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku wraz z grupą biegaczy z Polska Running Team. Sponsorem głównym biegu była Polsko-Słowiańska Federalna Unia Kredytowa.

Wydarzenie, jak i w poprzednich latach, miejsce miało w Forest Park w dzielnicy Quuens. Wzięli w nim udział profesjonalni biegacze, ale również amatorzy i dzieci. Dorośli, w koszulkach z podobiznami Żołnierzy Wyklętych, pokonali dystans 1963 metrów, jako odnośnik do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak, pseudonim Lalek. 

Każdy z uczestników otrzymał pamiątkowy medal. Zwycięzcą biegu dorosłych został Paweł Myśliwiec, który dystans 1963 metrów pokonał w 6 minut i 50 sekund. 

Bieg Tropem Wilczym jest inicjatywą koordynowaną przez Fundację Wolność i Demorkacja w Polsce, ale jego edycje organizowane są nie tylko w kraju ale również w różnych częściach świata. W USA Bieg Tropem Wilczym organizowany jest co roku w Nowym Jorku i w Chicago. Jego celem jest oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, czyli żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963. 

Jak podaje Instytut Piłsudskiego, Bieg w tym roku przybliża historię bohaterów: Barbary Otwinowskiej, Stanisława Rachwałowa, Antoniego Hedy, Władysława Siły Nowickiego, Pawła Jasienicy oraz Kapitana Jerzego Stawskiego – ostatniego żyjącego żołnierza Warszyca.

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here