Posiadanie marihuany w Nowym Jorku nie jest już przestępstwem

Reklama:

28 sierpnia w życie weszła w stanie Nowy Jork ustawa podpisana 30 dni temu, zgodnie z którą, posiadanie marihuany nie jest przestępstwem, ale wykroczeniem. W praktyce oznacza to, że dozwolone jest publicznie posiadanie lub palenie do 2 uncji marihuany, bez odpowiedzialności kryminalnej, jednak policja może nakazać zapłacenie kary.

Nowe prawo zmienia posiadanie marihuany z przestępstwa na wykroczenie. To oznacza, że policja teoretycznie nie może dokonać w tej kwestii aresztu, a jedynie nakazać karę. Minimalna wynosi $50 za posiadanie mniej niż 1 uncji, a maksymalna $200 za posiadanie od 1 do 2 uncji. 

Co jednak warto w tej kwestii wiedzieć? Wykroczenie jako prawny akt, zostaje w rejestrze osoby, która je otrzymała na długi czas. Może mieć wpływ na zatrudnienie danej osoby, czy uzyskanie przez nią zamieszkania, lub inne elementy życia, w których liczy się przeszłość kryminalna. Prawo zezwala policji na to aby zatrzymać oskarżoną osobę w momencie jeżeli nie ma przy sobie dokumentu identyfikacyjnego czy jest spoza stanu Nowy Jork. Sprzedaż marihuany pozostaje przestępstwem – policja może zaaresztować osobę, jeżeli uzna, że posiadała ona marihuanę z zamiarem jej sprzedaży. Marihuany nie wolno palić w tych samych miejscach, gdzie nie wolno palić papierosów, czyli wewnątrz, w parkach, plażach, okolicach szkół, w metrze itd.

Zgodnie z nowym prawem, osoby, które miały w rejestrzse niewielkie oskarżenia związane z posiadaniem marihuany, od teraz będą miały oczyszczone swoje imię – z tej ulgi skorzystać ma 14,000 osób z pięciu dzielnic Nowego Jorku i prawie 11,000 osób ze stanu Nowy Jork. 

 

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.
Monika Adamski
Monika Adamski

Latest posts by Monika Adamski (see all)

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Dziennikarka z pasji i wykształcenia; prezenterka radiowa i telewizyjna.

Related posts