Wiadomości Dnia w Radio RAMPA 8-30-19

Słuchaj Wiadomości Dnia w Radio RAMPA od poniedziałku do piątku rano na naszej stronie lub poprzez swoje urządzenie ALEXA, lub tam gdzie zawsze słuchasz podcastów.

Wiadomości dnia w Radio RAMPA – dzisiaj jest 30 sierpnia 2019 roku:

  • Polonia: w sobotę w Watchung w stanie NJ, od godziny 11 rano trwać będzie piknik rodzinny „Pożegnanie Lata”, na który zaprasza Polskie Stowarzyszenie Młodzieży – szczegóły na naszej stronie. Również, od soboty, przez Labor Day, po następny weekend, trwa Polsko-Amerykański Festiwal w Amerykańskiej Częstochowie, co roku odwiedza go kilkadziesiąt tysięcy osób. W planie jest wiele atrakcji – polska muzyka, tańce, w tym nauka polki, wielki park rozrywki dla dzieci, nagrody – do wygrania pieniądze oraz pielgrzymka! Szczegóły również na naszej stronie.
  • Nowy Jork: policja na Queensie aresztowała 19-latka, który również na Queensie, planował atak z użyciem noża, w imię grupy terrorystycznej ISIS. Z innych wiadomości, w świetle tego, że Jeffrey Epstein popełnił samobójstwo, sędzia odrzucił założoną przeciwko niemu sprawę kryminalną. Sędziowie zadecydowali, że pomimo tego, że sprawa została formalnie zakończona, ofiary Epsteina będą mogły publicznie zeznać, a transkrypt ich zeznań, zostanie dołączony do sprawy. Pomimo śmierci Epsteina, jego ofiary domagają się kontynuacji sprawy i pociągnięcia do odpowiedzialności tych, którzy wplątani byli w jego działania przestępcze. Prokurator generalny William Barr obiecał, że Departament Sprawiedliwości będzie ścigać tych, którzy umożliwili Epsteinowi ataki na tle seksualnym.
  • USA: huragan Dorian rośnie w sile. Każde hrabstwo Florydy, objęte jest stanem wyjątkowym, a mieszkańcy stanu przygotowują się do jednego z najmocniejszych huraganów, jaki nawiedził Florydę od dekad. Już w tej chwili, Dorian jest najsilniejszym huraganem na Atlatntyku w tym sezonie. Przewiduje się, że uderzy w poniedziałek, jako huragan 4 kategorii. Z powodu wielkiego zagrożenia, Prezydent Donald Trump odwołał swoją zaplanowaną na ten weekend, wizytę w Polsce – a o tym już zaraz.
  • ŚWIAT – wysocy rangą prodemokratyczni liderzy, zostali aresztowani w Hong Kongu. To już 13 weekend ciągłych protestów w tym kraju. Przewiduje się, że ich areszt, zaogni tylko sytuację. Tymczasem, Chińscy żołnierze stacjonujący w garnizonie w Hongkongu są zdeterminowani do jego obrony – oświadczył rzecznik ministerstwa obrony narodowej Chin. Poinformowano o rotacji żołnierzy hongkońskiego garnizonu, co według władz w Pekinie miało „rutynowy” charakter (IAR).
  • Polska: Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump odwołał wizytę w Polsce zaplanowaną na 1 i 2 września. Amerykański prezydent podjął taką decyzję w związku ze zbliżającym do Florydy huraganem Dorian. „Moim najwyższym obowiązkiem jest zapewnienie bezpieczeństwa Amerykanom. Do Polski udam się w innym terminie w bliskiej przyszłości,” powiedział prezydent. Donald Trump poinformował, że rozmawiał o odwołaniu wizyty w Warszawie z prezydentem Andrzejem Dudą. W niedzielę w czasie uroczystości 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej w Warszawie będą przywódcy z około 40 krajów, w tym 20 prezydentów. Przemówienia na placu Piłsudskiego wygłoszą prezydenci Polski i Niemiec, a w zastępstwie Donalda Trumpa wiceprezydent Mike Pence. W poniedziałek Donald Trump miał spotkać się na dwustronnych rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą. Nie wiadomo na razie, czy dojdzie do rozmów polskiego prezydenta z Mikiem Pence’em i tym samym, czy zostaną podpisane planowane wcześniej porozumienia między Polską a Stanami Zjednoczonymi. W Polsce swoją wizytę rozpoczął już też John Bolton, doradca prezydenta USA do spraw bezpieczeństwa narodowego. (IAR)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski

About The Author

Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentem Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.

Related posts