Powstanie Warszawskie: Powstańcy wspominają 1. sierpnia

Reklama - Advertisement

74 lata temu, 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Było największym zrywem niepodległościowym Armii Krajowej i największą akcją zbrojną podziemia w Europie okupowanej przez Niemców. Bój o wyzwolenie stolicy, z ogromnym zaangażowaniem jej mieszkańców, także kobiet i dzieci, trwał 63 dni. 

Godzina “W” 1 sierpnia 1944 r. Patrol porucznika Stanisława Jankowskiego “Agatona” z batalionu “Pięść” na pl. Kazimierza Wielkiego w drodze do Śródmieścia. Od prawej kolejno kamienice: pl. Kazimierza Wielkiego 8, 10 i 12, w tle po lewej budynek na posesji Wronia 3./Oryginalny negatyw z Muzeum Powstania Warszawskiego:

1 sierpnia w Warszawie było zmobilizowanych 36 tysięcy 500 powstańców. Zaledwie co dziesiąty z nich był uzbrojony. Całością akcji powstańczej kierował bezpośrednio Komendant Okręgu Warszawskiego Armii Krajowej – pułkownik Antoni Chruściel pseudonim Monter, awansowany do stopnia generała brygady 14 września 1944 roku.

Posłuchajcie jak Powstanie wspominają sami Powstańcy:

 

Powstanie Warszawskie, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, było połączone z ujawnieniem się i oficjalną działalnością najwyższych struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej, by powstrzymać realizowany przez Stalina proces sowietyzacji kraju. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich. Okazała się ona jednak nieznaczna. Równocześnie Stalin wstrzymał ofensywę na Warszawę. 

Polski: Powstanie Warszawskie: Generał Antoni Chruściel “Monter” (w środku) komendant Okręgu Warszawskiego AK oraz oficerowie Wydziału Propagandy Komendy Głównej AK, na dziedzińcu Poczty Głównej przy placu Napoleona, 10 sierpnia 1944. Od lewej stoją: por. Zygmunt Ziółek “Sawa” (w tle), zastępca szefa Wydziału Propagandy. Przed nim stoi Jan Rzepecki “Wolski”, dowódca BIPu Komendy Głównej AK, zasłonięty przez Lecha Sadowskiego “Wasyla” (na pierwszym planie z lewej), komendanta kwatery bojowej Wydziału III Propagandy Komendy Głównej AK. Następnie gen. Chruściel i obok niego z prawej Tadeusz Żenczykowski “Kania”, szef Wydziału Propagandy. / Stanisław Podlewski (Przemarsz Przez Piekło,

Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność. W świadomości społecznej bywa uważane za powstanie narodowe. 

Rynek Starego Miasta w Warszawie, VIII 1944 / Museum of Warsaw

(IAR)

 

Rampa Ranek
RAMPA Ranek to audycja radiowa od 7-10 a.m. od poniedziałku do piątku. Najważniejsze wiadomości, sport, biznes, kultura i wydarzenia. Dobra, polska muzyka. Słuchaj na www.RadioRAMPA.com lub poprzez bezpłatną aplikację RADIO RAMPA na telefony komórkowe.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here