Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się w Polsce z prezydentem Andrzejem Dudą. Prezydent Ukrainy przybył do Polski w drodze powrotnej ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem. Przywódcy Polski i Ukrainy rozmawiali w pobliżu rzeszowskiego lotniska w Jasionce. To drugie oficjalne spotkanie zagraniczne ukraińskiego przywódcy od wybuchu wojny w jego kraju. 

Rozmowa trwała około dwóch godzin – relacjonował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który po spotkaniu prezydentów Dudy i Zełenskiego powiedział, że zima nie rozbiła jedności Zachodu wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę. 
Jakub Kumoch mówił w TVP Info, że państwa wspierające Kijów nie zmęczyły się wojną, czego dowodzi decyzja Waszyngtonu o przekazaniu Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot. Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej dodał, że strona ukraińska wyraziła wdzięczność wobec Polski za umiędzynarodowienie pomysłu przekazania systemów Patriot Ukrainie.

Jak przekazał Jakub Kumoch, spotkanie prezydentów Andzeja Dudy i Wołodymyra Zełenskiego było zaplanowane. Kancelarie obu przywódców, poinformowały, że tematem dzisiejszych rozmów były stosunki wzajemne i wyzwania w obliczu rosyjskiej napaści na Ukrainę oraz wspólne plany strategiczne i polityczne na nadchodzący rok.
Ponadto prezydent Wołodymyr Zełenski określił Andrzeja Dudę przyjacielem Ukrainy i podziękował mu za “niesłabnące i silne wsparcie”, udzielane jego państwu przez Polskę.

Spotkaniu prezydentów Polski i Ukrainy w Rzeszowie towarzyszyły specjalne środki bezpieczeństwa. Szczegóły tej rozmowy do ostatniego momentu trzymane były w tajemnicy. Dokładne miejsce spotkania również nie zostało podane do wiadomości publicznej.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Andrzej Duda/Facebook

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here