Reklama - Advertisement

19 grudnia, w oddziale głównym Polsko-Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej przy McGuinness Blvd. na Greenpoincie, z inicjatywy Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku, zorganizowana została wigilia dla bezdomnych i potrzebujących. Wzięły w niej udział głównie osoby polskiego pochodzenia z okolicy. Jednym z organizatorów wydarzenia była również organizacja Polish Assistance. 

Utrzymane zostały wszystkie polskie tradycje – opłatek, kolędy oraz polskie potrawy. Każdy miał opcję, aby wypisać kartki do osób, którym chciałby podziękować czy złożyć życzenia. Kartki te w ich imieniu zostały wysłane przez organizatorów. 

Podczas wigilii zapłonęło również tradycyjne światełko betlejemskie – ta tradycja, podtrzymywana przez harcerzy z całego świata, sprawia, że światełko z groty Betlejem, płonęło w Nowym Jorku, a każdy ze zgromadzonych, mógł zabrać je do swojego domu. 

Spotkanie poprowadziła wicekonsul Anna Wańczyk z Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku. Modlitwę poprowadził ksiądz Józef Szpilski z parafii świętego Stanisława Kostki na Greenpoincie. Zgromadzonych przywitał Krzysztof Matyszczyk, przewodniczący Rady Dyrektorów PSFCU. Złożyć życzenia przybył radny miasta Nowy Jork Lincoln Restler, który reprezentuje m.in. dzielnicę Greenpoint. Na spotkaniu obecni byli przedstawiciele Outreach oraz Breaking Grounds, którzy na codzień pracują z potrzebującymi.

Konsulat Generalny RP w Nowym Jorku dysponuje środkami pomocy dla osób bezdomnych i potrzebujących – w konkretnych przypadkach należy kontaktować się z placówką w NYC. Polski Konsulat współpracuje również z organizacjami, które taką pomoc mogą zaoferować. Dodatkowo, potrzebujący może uzyskać od Konsulatu pomoc w kwestii załatwienia dokumentów tożsamości, które niezbędne są również do skorzystania z serwisów w mieście Nowy Jork. 

Zobaczcie relację wideo. Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here