Prezydent Andrzej Duda na Forum ONZ

Reklama - Advertisement

Polski Prezydent Andrzej Duda przemawiał we wtorek na 77. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku.

“Rosyjska napaść na Ukrainę jest de facto agresją przeciwko całemu światu, a każda agresja wymaga wielowymiarowej odpowiedzi międzynarodowej z determinacją i bez wahania”.

Andrzej Duda mówił, że konieczne jest zintensyfikowanie nacisków na Rosję i Białoruś: “Celowość współpracy z tymi rządami powinna zostać poddana głębokiej refleksji, także przez organizacje międzynarodowe. Nie ma już miejsca na “business as usual” z Rosją. Czasy “business as usual” definitywnie skończyły się. Zakończyła je Rosja przez swoją bestialską agresję na Ukrainę, przez złamanie zasad prawa międzynarodowego, przez brak poszanowania dla człowieka i dla życia ludzkiego”.

Andrzej Duda mówił, że pół roku agresji rosyjskiej na Ukrainie przyniosło największy kryzys humanitarny w Europie od czasów II wojny światowej: “Apeluję o zwiększenie pomocy dla ukraińskiej ludności cywilnej, której potrzeby humanitarne są znacznie wieksze niż obecnie przekazywane środki. Zbliża się zima, która z powodu wojny i cen energii będzie najcięższą zimą od lat. Jako ludzkość nie mamy prawa odwracać się od najbardziej potrzebujacych”.

Prezydent Andrzej Duda zaapelował do społeczności międzynarodowej, by nie okazywała zmęczenia wojną na Ukrainie, świat nie może zapomnieć o milionach Ukraińców, którzy cierpią na skutek wojny: “Nie wolno nam, nie wolno społeczności międzynarodowej okazywać zmęczenia tą wojną, musimy pomagać, musimy wspierać”.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Rosja celowo niszczy ukraińskie rolnictwo, uderzając w ten sposób w bezpieczeństwo żywnościowe całego świata. Wojna na Ukrainie jest zagrożeniem bezpieczeństwa nie tylko w Europie, ale i na całym świecie, bo w związku z blokadą ukraińskich portów i celowe niszczenie upraw przez Rosjan liczba osób cierpiących głód na świecie – według szacunków – wzrośnie w tym roku o około 47 mln osób. Andrzej Duda zwrócił uwagę, że Ukraina – ważny eksporter zboża – ponosi ogromne straty w rolnictwie w wyniku rosyjskiej napaści, czego skutki odczuje m.in. Afryka i Bliski Wschód. “Rosja świadomie i cynicznie wywołała kryzys żywnościowy na świecie” – czym wywołuje kryzys żywnościowy na świecie i łamie prawo międzynarodowe. Prezydent wezwał do ukarania Rosji za takie działania.

Andrzej Duda powiedział także, że dziś ofiarą jest Ukraina, ale jeśli rosyjski imperializm wygra, to jutro może być nią dowolne państwo świata. “Ktoś inny będzie komuś innemu niszczył pola i wypędzał ludność cywilną z jej domów i mordował. Nie wolno nam na to pozwolić” – podkreślił Prezydent.

Zobacz pełne przemówienie:

 

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcia: Jakub Szymczuk/KPRP

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here