Prezydent Andrzej Duda w Waszyngtonie – galeria zdjęć

Reklama - Advertisement

Prezydent Polski Andrzej Duda wraz z małżonką, odbyli we wtorek wizytę w Waszyngtonie. Najważniejszym punktem dnia było spotkanie z amerykańską parą prezydencką w Białym Domu. Prezydent Donald Trump oraz Pierwsza Dama Melania przywitali polską parę prezydencką przed Białym Domem, a następnie udali się do Gabinetu Owalnego, gdzie na krótko zamienili kilka zdań z mediami. To właśnie wtedy padły znaczące słowa Prezydenta USA, który powiedział, “bezpieczeństwo Polski jest dla mnie prawie tak samo ważne jak dla Prezydenta Polski.” 

Kolejno, Prezydenci udali się na spotkanie w cztery oczy, w trakcie którego, odnowiona została umowa o partnerstwie strategicznym pomiędzy USA a Polską. Efekty tej rozmowy, która nieprogramowo się przedłużyła, Prezydenci zaprezentowali podczas konferencji prasowej z mediami. Główne tematy dyskusji dotyczyły współpracy energetycznej i bezpieczeństwa. W trakcie konferencji, Prezydent Andrzej Duda zaoferował, że w razie zgody na budowę amerykańskiej bazy wojskowej w Polsce, nazwana zostanie ona Fort Trump; Prezydent USA podzielił zdanie Prezydenta Polski na temat zagrożenia ze strony Rosji; Prezydent Trump powiedział również, że relacja między Polską a USA nigdy nie była lepsza.

Po spotkaniu w Białym Domu, Prezydent Andrzej Duda udał się na spotkanie z Polskim Kołem w amerykańskim senacie, a następnie na Cmentarzu Narodowym w Arlington złożył kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza – został przywitany bardzo uroczyście przez gwardię honorową armii amerykańskiej. Kolejno Prezydent wraz z Pierwszą Damą, udali się na cmentarz Mount Olivet aby złożyć wieniec na grobie Jana Karskiego.

Zwieńczeniem dnia, był udział Pary Prezydenckiej w przyjęciu wydanym przez Ambasadora RP w USA z okazji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzięli w nim udział tylko zaproszeni goście, a obecni byli m.in. Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher.

Zobaczcie reportaż z całego dnia, z najważniejszymi jego elementami i momentami przemowy.

Zdjecia: Prezydent.pl / KPRP

 

Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here