Prezydent Biden o pokoju – podczas przemówienia w Belfaście

Reklama - Advertisement

O sile pokoju mówił prezydent USA podczas przemówienia w Belfaście.
Joe Biden odwiedził Irlandię Północną w związku z dwudziestopięcioleciem podpisania Porozumienia Wielkopiątkowego, które zakończyło krwawy konflikt domowy w regionie:

“Belfast pełen jest życia, handlu, sztuki i inspiracji. Korzyści z pokoju są wokół nas. Na skrzyżowaniu, gdzie niegdyś dominowały: konflikt i rozlew krwi” powiedział Biden.

Prezydent Biden podkreślił, że mimo głębokich różnic, Porozumienie Wielkopiątkowe popierają dziś zarówno Demokraci, jak i Republikanie.

Ale poparł też umowę windsorską – wynegocjowaną przez brytyjski rząd i Unię Europejską zmianę traktatu brexitowego. Zmianę, która budzi w Irlandii Północnej kontrowersje, szczególnie wśród unionistów – lojalnych koronie.

Prezydent przyjeżdża do głęboko podzielonego społeczeństwa – podkreśla w rozmowie z Polskim Radiem Katy Hayward, profesor socjologii polityki z Queen’s University w Belfaście:

“Zrobiliśmy badania na temat amerykańskiej interwencji w sprawie brexitu i protokołu północnoirlandzkiego. 42% pytanych uważało, że to bardzo pożądane i pomocne. 42%- że jest niepożądane i szkodliwe. A granica przebiegała pomiędzy unionistami – lojalnymi wobec korony- i republikanami, chcącymi zjednoczenia Irlandii”.

Fakt, że prezydent Biden jest tak dumny ze swej irlandzkości, że podkreśla swoje irlandzkie korzenie sprawia, iż unioniści zastanawiają się, czy on rozumie brytyjską tożsamość wielu mieszkańców Irlandii Północnej.

Wizyta jest krótsza, niż się spodziewano. Jeszcze dziś prezydent jedzie na południe, do republiki, gdzie pozostanie do piątku.

Całe przemówienie na Uniwersytecie Ulsterskim w Belfaście w załączonym poniżej linku:

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Joe Biden/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here