Premier Morawiecki na spotkaniu z wiceprezydent USA o wadze sojuszu transatlantyckiego

Reklama - Advertisement

Polska chce być fundamentem europejskiego bezpieczeństwa – zapewniał premier Mateusz Morawiecki, który w Waszygntonie spotkał się z wiceprezydent USA Kamalą Harris. Z kolei amerykańska polityk chwaliła polskie zaangażowanie zarówno w umacnianie NATO, jak i we wsparcie Ukrainy. Mateusz Morawiecki i Kamala Harris podkreślali też silne polsko-amerykańskie związki w zakresie energetyki i współpracy wojskowej.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że Stany Zjednoczone i Polska to dwa bieguny cywilizacji zachodniej. Premier podkreślił, że obydwa kraje muszą współpracować w zakresie tego, co dzieje się w różnych rejonach świata:

“Nie ma narodów kochających wolność tak mocno jak Amerykanie i Polacy i to nas łączy. Dziś stoimy razem w obronie wolności narodu ukraińskiego. Atak Rosji na Ukrainę to początek zmian na świecie. Konsekwencje tej wojny są odczuwane po obu stronach oceanu: to inflacja oraz kryzys energetyczny”.

Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamala Harris powiedziała podczas powitania polskiego szefa rządu, że rozmowy z polskim premierem obejmą kwestie amerykańskich inwestycji w Polsce, współpracy energetycznej, wojskowej i pomoc dla Ukrainy:

“To już nasze czwarte merytoryczne spotkanie w ostatnim czasie. To wielka przyjemność gościć pana w Białym Domu i kontynuować rozpoczęte wcześniej rozmowy. Podczas mojej wizyty w Warszawie w zeszłym roku pokazaliśmy siłę naszego sojuszu wobec ataku Rosji na Ukrainę. Spotkałam się wówczas również z uchodźcami z Ukrainy, którzy zostali przyjęci przez Polaków”.

Obecność amerykańskiego biznesu w Polsce była jednym z tematów rozmów premiera Mateusza Morawieckiego z wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Kamalą Harris.
Premier podczas konferencji po spotkaniu z wiceprezydent mówił, że amerykańska administracja rozumie ryzyka wiążące się z rosyjską inwazją na Ukrainę. Zaznaczył, że rozmawiano nie tylko o tematach dotyczących obronności, ale i biznesu. Podkreślał, że oba kraje bardzo blisko współpracują. W ostatnim roku rozpoczęto wiele kluczowych projektów – ocenił premier.

Wizyta premiera Mateusza Morawieckiego w Stanach Zjednoczonych potrwa do czwartku. W kolejnych dniach szef polskiego rząd spotka się z przedstawicielami amerykańskiego sektora zbrojeniowego. Ponadto Mateusz Morawiecki odbędzie rozmowy w think tanku Atlantic Council, weźmie też udział w wiosennym spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego.

/IAR/RadioRAMPA/

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here