Biały Dom po spotkaniu Harris – Morawiecki

Reklama - Advertisement

Wiceprezydent USA Kamala Harris i premier Mateusz Morawiecki podkreślili potrzebę bliskiej koordynacji działań USA i Europy wobec wyzwań ze strony Chin – głosi komunikat Białego Domu po spotkaniu obojga przywódców w Waszyngtonie. Mateusz Morawiecki i Kamala Harris potępili agresję Rosji wobec Ukrainy oraz działania władz w Mińsku.

Według komunikatu Białego Domu amerykańska wiceprezydent potwierdziła przywiązanie Stanów Zjednoczonych do artykułu 5. NATO i podziękowała za przywództwo Polski we wspieraniu bezpieczeństwa Ukrainy oraz za znaczącą pomoc humanitarną.

Oboje przywódcy potępili brutalną agresję Rosji na Ukrainę i omówili determinację do dalszego nakładania kosztów na Rosję za łamanie międzynarodowych norm, a także na białoruski reżim za jego szkodliwe działania – napisano w komunikacie.

Według Białego Domu Mateusz Morawiecki i Kamala Harris wyrazili wspólne przywiązanie do wartości demokratycznych, omówili również znaczenie ścisłej transatlantyckiej koordynacji działań wobec wyzwań stawianych przez Chiny – napisano w komunikacie.

Wiceprezydent USA wyraziła uznanie dla Polski za to, że przyczyniła się do zmniejszenia uzależnienia Europy od rosyjskiej energii i pogratulowała Polsce wyboru amerykańskiego partnera do rozwoju programu cywilnej energetyki jądrowej. Biały Dom podkreślił, że współpraca ta wzmocni więzi dwustronne i bezpieczeństwo energetyczne Europy, pomoże rozwiązać kryzys klimatyczny i stworzy tysiące miejsc pracy z Polsce i Stanach Zjednoczonych.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Kamala Harris/Twitter

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here