Reklama - Advertisement

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział, że podczas spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem przedstawił priorytety amerykańskiej polityki zagranicznej. Obaj przywódcy wzięli udział w szczycie G 20 na Bali. Dyskutowali również o sytuacji międzynarodowej, w szczególności o rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz zachowaniu pokoju na Tajwanie.
Po zakończonym spotkaniu prezydent Joe Biden podkreślił, że USA jest gotowe konkurować z Chinami, ale nie chce otwartego konfliktu.

”Będziemy bronić amerykańskich interesów i wartości oraz będziemy promować uniwersalne prawa człowieka i bronić porządku międzynarodowego. Będziemy przy tym współpracować z naszymi sojusznikami i partnerami. Będziemy energicznie konkurować na rynku międzynarodowym, ale nie chcemy konfliktu. Chcę odpowiedzialnej konkurencji i chcę mieć pewność, że każdy kraj przestrzega międzynarodowych zasad. O tym rozmawialiśmy”.

To pierwsze spotkanie przywódców Chin i USA od objęcia przez Joe Bidena urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Politycy wcześniej rozmawiali jedynie telefonicznie.
Podczas otwartej dla prasy części spotkania przywódcy wyrazili nadzieję na poprawę relacji.

/IAR/RadioRAMPA/

Zdjęcie: Twitter/Joe Biden

Teresa Myśliwiec

Teresa Myśliwiec

Reporter/Redaktor radiowy. Ekonomistka z wieloletnim doświadczeniem w sektorze bankowym na różnych stanowiskach, w tym zarządczych. Doktor nauk społecznych z zakresu psychologii i wykładowca akademicki. Ponadto dyplomowany coach i doradca zawodowy.
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here