Prezydent Joe Biden w Izraelu

President Joe Biden participates in a restricted bilateral meeting with Prime Minister Benjamin Netanyahu at the Hotel Kempinski in Tel Aviv, Israel, Wednesday, October 18, 2023. (Official White House Photo by Cameron Smith)
Reklama - Advertisement

Prezydent Joe Biden rozpoczął wizytę w Izraelu, aby okazać poparcie dla walki tego kraju z Hamasem. Wizyta prezydenta rozpoczęła się kilka godzin po ataku na szpital w Gazie, w którym zginęło ponad 470 osób.

Stany Zjednoczone oceniają, że Izrael nie jest odpowiedzialny za eksplozję w szpitalu w strefie Gazy.

Prezydent Biden, podczas przemówienia w Tel Avivie, powiedział, że z tego co widział, eksplozja ta była wykonana przez „drugi zespół,” jak to nazwał, a nie Izrael.  Ale, jak dodał, „tam jest mnóstwo ludzi i nie jesteśmy pewni.”

Według izraelskiego rządu wybuch spowodowała rakieta wystrzelona przez bojowników islamskiego Dżihadu. Kierowane przez Hamas Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy oskarżyło o atak Izrael i podało, że zgięło w nim ponad 470 osób.

W następstwie ataku na szpital, przywódcy państw arabskich – Jordanu, Egiptu i Autonomii Palestyńskiej – odwołali zaplanowane w Jordanie spotkanie z Joe Bidenem.

Tymczasem, w środę, amerykański Departament Skarbu, nałożył sankcje na dziesięciu kluczowych członków i współpracowników grupy terrorystycznej Hamas – celem jest utrudnienie finansowania tej grupy.

Izrael zmobilizował 300 tysięcy żołnierzy, którzy w gotowości czekają na rozpoczęcie zmasowanego ataku na Strefę Gazy. Jak mówią analitycy, atak jest opóźniany, przynajmniej do momentu opuszczenia Izraela przez amerykańskiego prezydenta Joe Bidena.

(IAR/RadioRAMPA)

Monika Adamski

Monika Adamski

Editor in Chief at Radio RAMPA
Redaktor Naczelna i współzałożycielka Radio RAMPA. Absolwentka City University of New York, gdzie ukończyła kierunki Media i Dziennikarstwo oraz Politologia. Ponad 10 lat doświadczenia w zawodzie. Przeprowadziła wywiady m.in. z Prezydentami Polski, członkami kongresu amerykańskiego, amerykańskimi politykami lokalnymi, ambasadorami, a także największymi gwiazdami polskiej estrady.
Monika Adamski
Advertisement

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here